Zatímco sousední okresy dodaly v minulosti do dolní parlamentní komory všeobecně známé výrazné osobnosti, jakými byly třeba Miroslava Němcová (ODS) či Jan Kasal (KDU-ČSL) ze Žďárska nebo třeba František Bublan (ČSSD), Jiří Karas (KDU-ČSL) či Pavel Kováčik (KSČM) 
z Třebíčska, Jihlavsko mívalo ve Sněmovně zastoupení přece jen slabší. „Zkrátka se 
v minulosti prosadily silnější osobnosti, a ty z Jihlavska zpravidla nebyly," poznamenal jihlavský sociolog Daniel Hanzl. Přesto, a to připouští 
i Hanzl, pár jmen Jihlavsko do vysoké politiky dodalo. Prvním výraznějším poslancem 
z tohoto okresu byl Čestmír Hofhanzl, který v devadesátých letech reprezentoval Občanskou demokratickou alianci. Hofhanzl byl v letech 1990 až 1992 poslancem České národní rady a poté do roku 1998 Poslanecké sněmovny.

Od roku 1996 působil deset let ve Sněmovně Jaromír Schling (ČSSD), který byl v letech 2000 až 2002 ve vládě Miloše Zemana i ministrem dopravy. „Právě Schling byl ve své době asi nejvýraznějším zástupcem Jihlavy v nejvyšších patrech politiky," připomenul Hanzl.

Ve stejném období (1996 až 2006) byl poslancem také Jaroslav Pešán (ODS).

Schling i Pešán byli před vznikem současných krajů zvoleni poslanci na stranických kandidátkách v Jihomoravském kraji, ve volbách v roce 2002 pak ve volebním obvodě Kraj Vysočina.

V roce 2006 se do Sněmovny dostal Vladimír Hink (ODS) 
a před třemi lety dva uchazeči o poslanecký post na kandidátce TOP 09, a sice Ladislav Jirků a Aleš Roztočil.

Dvě ženy a kroužky

Letos může Jihlavsko zůstat zcela bez poslanců. Lídři stran, které mají solidní šanci na úspěch, reprezentují jiné okresy, nebo dokonce vzdálenější regiony. A tam, kde je 
v čele kandidátky osobnost 
z Jihlavska, jsou volební strany na hranici volitelnosti, nebo dokonce pod ní.

Šanci na zvolení poslancem přesto má jihlavský primátor Jaroslav Vymazal, dvojka na kandidátce ODS.

Ještě o něco lépe na tom jsou dvě ženy. První z nich 
je místostarostka Dušejova Zdeňka Tajovská, která je 
na druhém místě kandidátky TOP 09. Další je pak právnička z Brtnice Helena Vrzalová, která je rovněž dvojkou, a sice za KSČM.

Pokud se potvrdí preference ČSSD, není zcela bez šancí ani náměstek primátora na jihlavské radnici František Zelníček, i když je na kandidátce až na pátém místě.

Na výše jmenované by si dokázal vsadit i sociolog Hanzl. „Největší šanci mají asi František Zelníček a Helena Vrzalová, protože jdou do voleb na kandidátkách stran, jejichž zisk bude zřejmě velice slušný. Uspět ale může i Jaroslav Vymazal, i když ODS ztrácí," odhadoval Hanzl.

Snad jen za obzvlášť příznivé konstelace by mohli do Sněmovny proniknout Martin Lank, lídr Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury, lídr volebního bloku Hlavu vzhůru Vladislav Nechvátal nebo trojka na kandidátce KDU-ČSL Vít Kaňkovský. „Martin Lank a Vladislav Nechvátal opravdu moc velkou šanci na zvolení nemají. Naopak známý lékař Vít Kaňkovský by uspět mohl i z třetího místa na kandidátce, právě v jeho případě může letos hrát svoji roli kroužkování," doplnil jihlavský sociolog.