„Chtěli jsme třídu pro nadané děti s maximální kapacitou do osmnácti míst. To se nám splnilo, zapsalo se sedmnáct dětí,“ potvrdil ředitel jihlavské základní školy v ulici Demlova Zdeněk Nosek. Historicky první obdobná třída pro nadané děti v Jihlavě nabídne žákům menší kolektiv podobně nadaných vrstevníků. Jak prozradil ředitel, ve třídě budou svým počtem převažovat chlapci. „Všichni prvňáčci v nadané třídě jsou z Jihlavy,“ doplnil Nosek.

Specializovaná třída dětem umožní prohloubit vědomosti díky rozšířenému vzdělávacímu programu. „Není to vyčleňování ze společnosti. Je to snaha dětem udělat program na míru v rámci stávajícího školního zákona,“ už dříve o třídě pro nadané děti prohlásila náměstkyně primátora Jana Mayerová (ANO 2011).


V krajském městě mohou také rodiče děti nadané na sport zapsat do sportovní třídy základní školy v ulici Seifertova. „Letos se zapsalo dvacet tři dětí,“ doplnil tiskový mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Pět jihlavských základních škol v nadcházejícím školním roce otevře také přípravné třídy. Navštěvovat je bude přes sedmdesát dětí.

Letos poprvé rodiče vedli své děti k zápisu do prvních tříd o tři měsíce později. Novela školského zákona totiž posunula zápisy z ledna až na duben. Ministerstvo školství si od změny slibuje méně odkladů. O dva až tři měsíce později prý odborníci lépe posoudí, zda je dítě zralé pro vstup do první třídy. „V krajském městě se posunutí termínu zápisů výrazně neprojevilo. Letos je 125 odkladů. Před rokem to bylo 136,“ informoval Tulis.

Naopak před začátkem letních prázdnin naposled v posledních ročnících základních škol zasedne čtyři sta dvacet žáků. Ti po prázdninách půjdou za studiem na střední školy.