Významný den by v sobotu osmého května mohli oslavit ve Větrném Jeníkově. I když to bude 795 let od první písemné zmínky o Jeníkově, místní jsou přesvědčeni o podstatně delší historii městyse.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkJe jisté, že to v sobotu bude sedm set pětadevadesát let ode dne, když již Větrný Jeníkov existoval. „Jeníkov je jednou z vsí vyjmenovaných v listině papeže Honoria III. z 8.května 1226, kterou potvrzuje majetky želivského kláštera,“ potvrdila bývalá kronikářka Libuše Stejskalová.

V té době byl ale název ještě Genikow, současný název má od roku 1854. „Místní jméno vzniklo z osobního jména Jeník, přívlastek větrný byl přidán k rozlišení od ostatních vsí s podobným jménem,“ vysvětlila starostka Martina Lisová.

S historií městyse je to ale poněkud složitější. Jeníkovští totiž sveřepě věří, že první písemná zmínka o obci je z roku 1149, z pera kronikáře Jarlocha. „Roku 1149 slavil olomoucký biskup Jindřich Zdík svátky Narození Páně v Jeníkově, poslal do Želiva celou svou bohatou zásobu, kterou tam měl. Učinil to jednou i častěji," citovala Libuše Stejskalová z Letopisů Vincencia a Jarlocha.

Dosud však není prokázáno, jestli jde o Větrný nebo Golčův Jeníkov. Současní historikové se však prý přiklánějí k Větrnému Jeníkovu. „A tak již v roce 2019 oslavili Jeníkovští 870 let od první zmínky o obci," zakončila s úsměvem starostka.