Volby v obou obcích byly vyhlášené pro pokles počtu zastupitelů pod zákonné minimum.

Ve Zbinohách voliči vybírali ze dvou kandidátních listin. K volbám přišlo téměř 92 procent voličů.
„Jsem velmi spokojená, vyhrála naše Strana veřejných zájmů v poměru 214 ku 162 hlasům strany Pro rozvoj obce Zbinohy,“ uvedla včera Dana Skoupá, pověřená dočasnou správou obce.

Nové volby se tu konaly proto, že zastupitelé nebyli po říjnových volbách schopni domluvit se na novém starostovi. Zvolili pouze místostarostku, která později se zastupitelkou Dagmar Miksovou rezignovala.
„Demise se tu podávaly proto, že protistrana chtěla po případných pro ni vítězných volbách uplatňovat pro sebe výhody. My chceme hospodařit spravedlivě. Známe se tu, a hlavně chceme připravit územní plán a pro obec získat nějaké peníze z dotací,“ přiblížila Dana Skoupá.

Poražená strana podle jejího lídra Dagmar Miksové nepočítala s porážkou.

Nečekaná změna

„Měli jsme lepší pozici a daleko víc voličů než druhá strana. Rozčarování nám přinesli naši bývalí, kteří nám do očí tvrdili něco jiného a pak dali hlas protistraně. Postoj změnili na poslední chvíli a jejich rodiny volby rozhodly,“ upřesnila včera Dagmar Miksová. „Byli jsme připraveni pro voliče a obec udělat maximum, ale výsledek voleb nás odstavil. Je na nových zastupitelích, ať si naplní své cíle,“ shrnula Miksová.

Ve Věžnici kandidovalo stejně jako o loňských volbách jen Sdružení nezávislých kandidátů. K volbám přišlo 69 procent voličů, kteří dali sdružení hlasy. Po minulých volbách zemřel jeden zastupitel a nebyl stanoven náhradník, zastupitelstvo nemělo potřebný počet členů.

„Jeli jsme na provizorium, teď zvolíme samosprávu a pojedeme dál,“ přiblížil Bohuslav Novák, který starostoval 30 let.

Podle magistrátního tajemníka Lubomíra Dohnala se oboje volby uskutečnily bez problémů.