„Hospoda má omezený provoz, máme tu vyčleněnou místnost, kam chodí lidé jen volit,“ vysvětluje předseda komise Milan Vala, zatímco ve vedlejší místnosti cinkají půllitry s pivem. Někteří voliči si po hlasování sednou „na jedno“, jedním z nich je David Pik. „Dáme si vínko, pivo, a o to je to lepší. I proto tady rád volím,“ uvedl známý televizní reportér.

Nicméně už příští volby by mohly být jinde – nedaleko od Hostince U Lípy se už staví hasičárna. „Budoucnost ukáže, jestli hospoda pomáhala k vyšší volební účasti,“ říká předseda komise. Takhle ale mluvili ve Zborné i loni, vyskytl se snad nějaký zádrhel? „Zborná má jistá specifika, bydlí tu skupina lidí, která zrovna nenapomáhá těmto věcem,“ odpovídá diplomaticky Vala. Věří ale, že když už stavba začala, tak bude i dokončena.

Současný hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek u voleb do zastupitelstva Kraje Vysočina a do Senátu ve volebním okrsku č. 7 v Pelhřimově.
Deník oslovil lídry stran: Nemůžeme udělat zásadní chybu, míní politici

Odpoledne se však v místní hospodě rozhodně nedá říct, že by se dveře netrhly. Dámy v komisi tak začínají diskutovat na téma, kde všude se v Jihlavě dříve volilo v hospodě? Co Královský vršek? Nebo Pístov? Ne, skutečně jste ve Zborné poslední, ujišťuji je.

Po chvíli přichází jeden z voličů, který se s částí komise zná. Naoko nedobrovolně se brání, když ho jedna ze známých chce důkladně dezinfikovat a ostatní se smějí. „Pozitivní mysl je to, co je nejdůležitější,“ přitaká předseda komise.

Další volič si vše rozmyslí ve chvíli, kdy už je ve dveřích. Těžko říct, jestli ho zarazilo, že by mohl být na fotce nebo si vzpomněl, že nemá občanku. Možná měl i jiný důvod otočit se, těžko říct. A pak dlouhé minuty nikdo nechodí. Jedna z členek komise se tak v žertu ptá, jestli nemám venku zaparkované auto s logem Deníku.

Po delším čekání přichází David Pik s doprovodem. S focením ani otázkami nemá nejmenší problém, je dobře naladěn. „Vždy volím podle lidí, které znám, na jednotlivých kandidátkách. Vzal jsem s sebou tři hlasovací lístky a jako vždy až za plentou jsem si vybral jeden z nich, kde jsem zaškrtával. Je důležité vybírat ty správné lidi,“ prozrazuje svou volební strategii.

Odvoleno má už i jihlavská primátorka Karolína Koubová.
Volby v rouškách na Vysočině začaly, lidé si zvolí hejtmana

On sám chodí ke každým volbám, uvědomuje si ale, že volební účast klesá. „Lidé jsou naštvaní,“ usuzuje. „Ale podle mě je to důležité a já budu volit, dokud budu žít,“ uzavírá.