To musí nejdříve prokázat laboratorní rozbor. Pitnou vodu proto zajišťují dočasně cisterny.„Nový vrt jsme nechali vytvořit už v únoru jako záložní. V budoucnu jsme ho chtěli zapojit, protože už loňské léto byla obec dva dny bez vody. Bohužel jsme to ale nestihli, sucho nás předběhlo a museli jsme to udělat takhle narychlo," uvedl starosta Zhoře Vladimír Čížek.

Obyvatelům Zhoře tedy doma z kohoutků teče pouze užitková voda. Pro pitnou si mohou chodit k cisterně přistavené u Jednoty nebo si ji kupovat balenou v obchodech. Všichni proto netrpělivě čekají, jak dopadnou rozbory vody Krajské hygienické stanice (KHS) Jihlava a až bude nový místní vrt plně zprovozněn. „Je třeba ještě udělat nějaké úpravy. Pitná voda ve vodovodech bude proto asi až tak za čtrnáct dnů," dodal Čížek.

Omezený přísun

Zhoř trpí nedostatkem vody už od předminulé neděle. Voda musela být kvůli suchu a nedostatečnému tlaku v systému vždy na nějaký čas zastavena a nashromážděná.

„Vodovod byl zastaven vždy přes den, kdy byli lidé v práci, a puštěn byl pouze ráno nebo večer," doplnil Čížek. Na webových stránkách obce zastupitelstvo uvádí, že v průměru každý den chybělo zhruba čtyřicet metrů krychlových vody k tomu, aby mohl systém fungovat bez výpadků.

Zhoř postihlo to, co hrozí i dalším obcím nejen na Jihlavsku. Krajská hygienická stanice v Jihlavě je se situací ve Zhoři dobře seznámena a zajišťuje nyní potřebné rozbory. „Do té doby je tato voda vedena pro lidi jako užitková. Mikrobiologické rozbory by měly být hotové do tří dnů," potvrdil Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory lidského zdraví KHS v Jihlavě.

Podle Kosa jde o první případ, který hygiena nyní řeší, není prý ale vyloučeno, že podobné případy budou přibývat. I některé další obce jako například Šimanov, Dušejov či Hubenov, už v minulých dnech vydali preventivní opatření, ve kterých žádají občany, aby vodou z vodovodního řadu šetřili a nezalévali například své zahrady.

Vody je málo a může za to nejen kritické sucho v posledních dnech, ale především už mírná zima bez sněhu. „Zima byla prakticky bez sněhu a to co bylo, to se nedostalo do spodních vod. Už tady je třeba hledat prapůvod toho, proč je nyní málo vody," vysvětlil Kos. Nyní ovšem tokům nepomohou ani případné nárazové deště. „Při prudkém a rychlém dešti se voda nestihne vsáknout. Nyní by bylo třeba, aby pršelo dlouhodobě každý den po dobu čtrnácti dnů až jednoho měsíce," prozradil Kos recept, který by obce zbavil vrásek na čele. Podle předpovědi počasí má být ještě celý srpen extrémně teplý.

Český hydrometeorologický ústav vydal včera dvě výstrahy. Jedna varuje před vysokým nebezpečím požárů a druhá se týká velmi vysokých teplot, které se mají pohybovat v rozmezí 32 a 37 stupňů Celsia.

Také Kraj Vysočina vyhlásil období déletrvajícího nadměrného sucha, zakázal rozdělávání ohňů a varuje i před nedostatkem vody ve vodních tocích, který je nebezpečný pro ryby a vodní živočichy.

Ivana Holzbauerová