Tématem letošního ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava bude Věčnost.

Vizuální podoba, do které se zahalí Jihlava ve dnech 27. října až 1. listopadu, se sice posouvá od kouře továrních komínů do abstraktních výšin, ale program bude opět velmi konkrétní. Jedním z lektorů inspiračního fóra bude novinář, internetový aktivista, zakladatel WikiLeaks a „jedna z nejodvážnějších osobností dneška" Julian Assange.

Ředitel festivalu Marek Hovorka včera představil plakát a vizuální podobu festivalu. Otcem festivalové grafiky je již tradičně výtvarník Juraj Horváth a letošní volba se na první pohled nepatrně vymyká výrazným výtvarným dominantám předchozích ročníků. „Oproti zřetelným symbolům továrních komínů či čerstvé zeleniny a ovoce se letos Ji.hlava halí do barevných ploch a textur Věčnosti, v nichž se ovšem – stejně jako v symbolech předchozích ročníků, ale též v každém dobrém abstraktním umění – skrývá mnoho významů," řekl včera Hovorka. Organizátory festivalu navíc napadla přesmyčka Věčnost – Věcnost. „Pozornému oku neunikne, že z Věčnosti se na jihlavském plakátu snadno stane Věcnost – a naopak. Jde o typickou českou slovní hříčku, která dokáže jednoduše vyjádřit silnou metaforu: Zajímají nás dokumentární filmy, které skrze věcnost dokáží proměnit konkrétní v metafyzickou věčnost," okomentoval letošní motiv Hovorka. „Samozřejmě se snažíme hledat filmy, jejichž život bude věčný, podobně jako malby na zdech jeskyní v Altamiře. Chceme ale také obrátit perspektivu: od věcnosti každodennosti k věčnosti," dodal ředitel.

Významným hostem letošního ročníku festivalu je zakladatel WikiLeaks Julian Assange. Ten nyní pobývá v politickém azylu na ekvádorské ambasádě v Londýně. V Jihlavě tak bude přítomen prostřednictvím videokonference. „Tento způsob komunikace je ovšem v případě „disidenta digitální doby" a jedné z nejdůležitějších a nejkontroverznějších osobností internetové éry velmi symbolický," myslí si Hovorka. O Assangovo zapojení do festivalového programu organizátoři usilovali nejméně tři roky. „Jeho souhlas s přítomností, byť zprostředkovanou z ekvádorské ambasády, je velmi vzácný. Sám vystupuje na veřejnosti či v médiích jen velmi sporadicky. V Jihlavě tak budou mít diváci vzácnou možnost klást mu nejrůznější otázky, v rámci Inspiračního fóra pak bude Julian Assange partnerem pro vybrané režiséry při vývoji jejich filmů," informoval ředitel festivalu. Za několik dnů uplynou přesně tři roky od chvíle, kdy Assange vstoupil na půdu ekvádorské ambasády. V roce 2010 díky jeho serveru obletělo celý svět video zachycující americkou vojenskou helikoptéru útočící na bagdádské civilisty včetně dvou novinářů agentury Reuters.