V pondělí o tom rozhodl Krajský soud v Brně na základě návrhu, který podala Equa bank. Tvrdí v něm, že jí společnost přestala splácet úvěr, jehož hodnota nyní převyšuje 94 milionů korun, a že má i další dluhy. Podle starších údajů stálo vybudování vědeckotechnického parku čtyři sta milionů korun a dotovala ho Evropská unie.

Vědeckotechnický park zaměřený na technologie v energetice byl dokončen loni v červnu. Je vybaven laboratořemi, kancelářemi, datovým centrem i bioplynovou stanicí. Do dvou let v něm mělo působit třicet až čtyřicet firem. Při otevření parku to novinářům řekl Jan Rakušan, tehdy člen dozorčí rady Energoklastru, který projekt zastřešoval. Zástupci krajské hospodářské komory ale letos v květnu uvedli, že podle jejich informací byly budovy v té době skoro prázdné.

Druhá insolvence

Poprvé byl Energoklastr CTT Vysočina v insolvenčním řízení od letošního března do 13. srpna, protože tehdy vzal věřitel Otaria-per Blandus se sídlem na Kypru svůj insolvenční návrh v plném rozsahu zpět. Podle údajů ve veřejném rejstříku se mezitím změnil zakladatel obecně prospěšné společnosti. Do 22. července jím byl Energoklastr sídlící ve Slavkově u Brna, jehož k tomuto datu vystřídala akciová společnost Bloom Invest z obce Řestoky v Pardubickém kraji. Zástupce této společnosti se včera agentuře ČTK nepodařilo kontaktovat.

Server Biztweet.cz včera uvedl, že Equa bank poskytla Energoklastru CTT Vysočina úvěr 100 milionů korun, s tím, že měsíční splátky budou 555 555 korun. Energoklastr se již ale se čtyřmi splátkami zpozdil.