Přestože vedení města o opravách vodovodního řadu a přerušení dodávky pitné vody informovalo předem, některé lidi mohlo zaskočit opoždění oprav o několik hodin. Voda netekla od půl deváté ráno do šesti hodin večer.

Podle plánu měla voda opět téct ve tři odpoledne, nakonec to tedy bylo o tři hodiny později. „Se zdržením se potýkáme od samého začátku. Rozpadlo se potrubí a bylo potřeba neplánovaně vyměnit ještě kus trubky,“ řekl Deníku mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Ilustrační foto
Část Jihlavy je bez vody, ulicemi jezdí cisterny

Problémy podle jeho slov zapříčinilo stáří a technický stav řadu, podobně jako minulý pátek v ulici Evžena Rošického. „Za sedmačtyřicet let nepamatuji, že by voda netekla tři dni,“ posteskla si jedna z místních obyvatelek. Práce v lokalitě u Skalky budou pokračovat ještě ve čtvrtek, to už ale lidem voda poteče.

Výkopové práce na dvou místech začaly již předevčírem. Bylo to na křižovatce ulic Fibichova a Pod Příkopem a poté v ulici Svatopluka Čecha. Lidem v ulicích Telečská, Svatopluka Čecha, Pod Příkopem, Fibichova, Seifertova, Wolkerova, Ke Skalce a Bratří Čapků magistrát s předstihem radil předzásobit se nezbytným množstvím vody.

Kromě toho Služby města Jihlavy do lokality přistavily dvě stacionární cisterny, konkrétně do Zahradní a Telečské ulice. K tomu se po městě pohybovala i jedna pojízdná cisterna, její pohyb bylo možné sledovat v online mapě. Odstávka vody, kterou zapříčinila oprava havárií sekčních uzávěrů na vodovodu, ovlivnila nejen obyvatele ulic, ale také řidiče a chodce. „Výkopy jsou řádně označené jak pro šoféry, tak pro chodce,“ ujistila Lucie Maxová z magistrátu.

Propojí vodovody

V Jihlavě se letos bude kanalizace a vodovod opravovat ve velkém. Město má vodohospodářskou infrastrukturu po letech vleklých soudních sporů ve své správě a chce se pustit do rekonstrukce. Spolu s novou kanalizací se mohou řidiči na mnoha místech těšit na lepší povrch silnic a nová parkovací místa v podobě podélných stání. Chodci pak ocení lepší chodníky.

Do budoucna dělníci opraví také úsek ulice Bratří Čapků od Seifertovy ulice po Žižkovu. „V souvislosti s výstavbou sídla krajského úřadu bude akce koordinována s opravou stávající vozovky. Současný dlážděný povrch z žulových kostek nahradí asfaltový beton,“ doplnil Pavel Svoboda z odboru rozvoje města jihlavského magistrátu.

Do Rančířova na Jihlavsku ve středu krátce po čtvrté hodině ranní dorazila první část konvoje amerických vojáků.
Obří americký konvoj v Rančířově: podívejte se, jak vypadal příjezd do tábora

Služby města Jihlavy mají letos v plánu také rozvod vodovodu ve Strojírenské ulici nebo propojení hlavního řadu v ulici Žižkova s jižním přivaděčem mezi Pístovským a Kosovským vodojemem. „V současné době je celý střed města včetně nemocnice závislý na jediném přívodním potrubí z úpravny vody Hosov,“ řekla Maxová a dodala: „Propojením vodovodů zajistíme zásobování středu Jihlavy pitnou vodou i v době odstávek, oprav havárií nebo budoucí rekonstrukce hlavních vodovodních řadů."

Na dostatku vody závisí i plánovaný rozvoj krajského města Vysočiny. Náměstek primátorky Martin Laštovička již dříve upozornil, že současná situace není ideální. „Zdroj z Hosova nestačí a navíc jsou vodojemy v Hosově a Kosově velice špatně propojené,“ varoval. Městu se ale podařilo domluvit, že se Jihlava přes Štoky napojí na Vodní nádrž Švihov a vody bude už za pár let dostatek.