Už za několik dní má začít plánovaná modernizace dálnice D1 u Větrného Jeníkova a Velké Bíteše. Přesný harmonogram prací, včetně jejich zahájení, však zatím znám není. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v těchto dnech rozjelo rozsáhlou mediální kampaň, o plánovaných opravách už informuje například Český rozhlas a Česká televize. Bližší informace ohledně všeho, co se na dálnici D1 aktuálně děje a bude dít, se lidé dozví také na www.novad1.cz. „Přesný harmonogram stavebních prací není ještě znám. Jasno by mělo být co nevidět, během tohoto týdne. Harmonogram nyní projedná zhotovitel, Ministerstvo dopravy a  ŘSD. Stále platí informace, že práce začnou na přelomu dubna a května," sdělil Jan Studecký z oddělení komunikace ŘSD.

Na dálnici budou nejprve rozšířeny odstavné pruhy tak, aby mohl být zachován provoz v režimu 2+2 v jednom dálničním pásu. Tedy dva jízdní pruhy v jednom směru a dva jízdní pruhy v druhém směru. Poté se budou snášet dálniční nadjezdy a pracovat se bude i ve středním pásu.

Po skončení těchto prací přijde na řadu modernizace a rozšíření pravého pásu ve směru Praha – Brno, a poté levého pásu ve směru Brno – Praha. „Snahou je, aby vedení dopravy bylo po většinu doby modernizace D1 v režimu 2+2 jízdní pruhy každým směrem. Nastanou ale i situace, kdy bude nezbytné vést dopravu v režimu 2+1, případně 1+1, to se týká například snášení mostních konstrukcí," doplnil Studecký.

Pojede se pomalu

Rychlost bude v místech, kde budou probíhat práce, omezena na osmdesát kilometrů za hodinu. Při přejezdech přes střední dělicí pás do protisměrné části dálnice pak může být rychlost omezena i na padesát kilometrů. „Plynulost dopravy velmi ovlivní chování řidičů. Bude důležité, aby řidiči zachovávali systém zipového zařazování a správně dodržovali rozestupy, neboť v místech s dopravním omezením bude rychlý pás zúžen až na dva metry, a nebude tedy kam uhnout," zmínil Studecký.

V době modernizace dálnice nebyly stanoveny objízdné trasy. Jak již Deník dříve informoval, zástupci kraje i některé obce se obávají toho, že řidiči se budou chtít vyhnout zácpám na opravovaných úsecích a budou hromadně sjíždět z dálnice na krajské silnice. Zákaz sjíždět z dálnice bude v době oprav platit pro tranzitní dopravu.

ZUZANA MUSILOVÁ