Tento týden je Národním týdnem manželství, v sobotu mnozí oslaví svatého Valentýna.

Můžete prosím přiblížit Národní týden manželství?
Akce vznikla před devíti lety. Tehdy se domluvila skupina nadšenců, že se pokusí zviditelnit a ocenit institut manželství. Akci podporuje například i Parlament ČR. Letošním motem je „Šťastně až do smrti. Není to jen pohádka? Jak mít vztah, který vydrží." Více se čtenáři mohou dozvědět na webu www.narodnitydenmanzelstvi.cz. Po celé zemi se čím dál více institucí připojuje k této akci různými aktivitami. My jsme letos zvolili besedy s veřejností v Telči, Polné, Jihlavě a Třešti, a to ve spolupráci s knihovnami.

Máte tedy recept na šťastný vztah, který vydrží až do smrti?
Mně se spíše líbí druhá část loga Národního týdne manželství: Není to jen pohádka? I v pohádkách se překonávají překážky a nakonec vše dobře dopadne. Z pohádek si můžeme vzít velkou inspiraci, protože když věříme, že vše dobře dopadne, tak je velká naděje, že se to také stane. A recept na trvalé soužití? Láska, respekt, úcta a zodpovědnost. Vše ostatní už jen dotváří spokojený život.

Jaké jsou v současné době hlavní problémy v partnerských vztazích?
Nejčastěji se na nás lidé v partnerských vztazích obracejí s poruchami komunikace, s mimomanželskými vztahy a se žárlivostí. Také čím dál častěji se lidé dostávají do finanční nouze, která se odráží v nespokojenosti partnerů. Ruku v ruce pak nefunguje intimní soužití, dělba práce a další.

Na čem partnerské vztahy většinou ztroskotají?
Ke ztroskotání vztahu většinou dojde, když se vytratí láska, lidé jsou unavení destruktivními hádkami a vztah je plný lhostejnosti, nezájmu o druhého, ztratí se zodpovědnost a respekt k druhému.

V čem partneři v rámci společného soužití nejčastěji chybují?
V partnerské problematice se nejvíce chyb objevuje ve vzájemné komunikaci, v nepochopení odlišného očekávání a v nedostatku empatie. Partneři jsou také zahledění do svého problému a často nechápou odlišné vidění světa mužskou a ženskou polovinou. Partnerské soužití komplikuje nedorozumění, kdy každý mluví o něčem jiném. Například jedna situace je každým z partnerů popisována naprosto odlišně a těžké je vrátit je do reality. Samozřejmě chyb je více nevěry, alkohol, zadluženost, odlišné výchovné postoje k dětem a podobně.

Máte radu, co může udržení partnerského vztahu pomoct?
Chcete radu? Máte ji mít. Pokuste se splnit alespoň 11 pravidel pro klidné partnerské soužití: přijměte partnera takového, jaký je i s jeho chybami, chvalte ho, důvěřujte si, respektujte se, podporujte se, zasmějte se, žijte spolu i intimně, používejte jasnou a čistou komunikaci, vytvořte z domova místo bezpečí a klidu, při každé příležitosti dávejte najevo svému partnerovi, že ho máte rádi, buďte spolu a volný čas alespoň z části vyhraďte pro sebe navzájem. A tak bychom mohli pokračovat dál až třeba do stovky. Přitom každý z bodů může být velmi těžký.

Co byste poradila lidem, kteří jsou v partnerském vztahu nešťastní?
Pokud nedokážou své problémy vyřešit sami a problémy trvají delší dobu, určitě stojí za to vyhledat odborníka na manželské a rodinné poradenství. Život není o tom, že jsme nešťastní, i krize v manželství je signál ke změně, která nás dovede k lepšímu vztahu.

Co říkáte na importovaný svátek svatého Valentýna? Mají ho Češi slavit?
Proč by se neměl slavit, když už se k nám dostal. Pro někoho to může být krásná příležitost vyjádřit lásku, možná i zamilování svému partnerovi. Třeba někdo vymyslí i nějaký hezký, originální a nekomerční dárek. Koneckonců i květina ženu potěší. A muže? Těžko říct, třeba dobrá večeře. A kdo nechce, svátek neslaví. Doporučuji se s partnerem domluvit.

ZUZANA MUSILOVÁ