Zima je až praští, ale tvrdá zem je pro kácení stromů vlastně ideální. „Kdyby bylo mínus deset, tak bych sem už kluky neposlal,“ připouští mistr úseku veřejné zeleně Arnošt Hejda. V horní části Velkého Heulosu je potřeba porazit devatenáct listnatých stromů, dole u cesty do zoo pak půjde k zemi jedenáct jehličnanů. Město následně vysadí třicet nových sazenic.

Radnice předpokládá, že kácení bude otázkou pár dnů. Lidé by měli dbát vlastní bezpečnosti a do míst, kde se kácí stromy, radši nevstupovat. Ale není tomu tak. Kolem traktoru s nákladem dlouhých klád prochází celkem nevzrušeně pejskař, pes běží pár metrů před ním, bez vodítka. „Vidíte to sami,“ říká rezignovaně jeden z dřevorubců a pokračuje: „Nedávno prošla maminka s kočárkem kousek od stromu, který jsem kácel. A to byla během pár minut už třetí, co kolem mě prošla,“ kroutí hlavou.

Bývalá restaurace mizí pod lžícemi bagrů. Stejně jako vedle stojící bývalý Hotel Jihlava, i jí nahradí byty.
Místo restaurace bývalého Hotelu Jihlava vyrostou byty. Nebudou laciné

Kácení ze zdravotních důvodů bude pokračovat v helenínském lesoparku, na sídlištích Nad Plovárnou a Na Kopci a také pod rozhlednou. „Jsou to ale jen jednotlivé kusy stromů, které ze zdravotních důvodů musíme pokácet,“ podotkla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Stav stromů v Heulosu je nyní poměrně dobrý. „Ve čtvrtek a v pátek byly pro stromy ty nejhorší podmínky. Půda nebyla zmrzlá, byla měkká a mokrá a do toho se opřel vítr. Přesto se nám tu nic zásadního nestalo, jen polámané větve“ připomněla s tím, že takový lesopark jen pár desítek metrů od hlavního náměstí má jen málokteré město. Je to zkrátka poklad.