Bez zájmu čtenářů ve čtvrtek v Jihlavě nezůstala akce Velký knižní čtvrtek. Na ní představilo nakladatelství Kosmas dvanáct knižních novinek. Největším trhákem, který dle očekávání mizel z pultů nejrychleji, se stala kniha Červenka od Jo Nesbo.

Podle knihkupců bylo vidět, že lidé v Jihlavě na Velký knižní čtvrtek slyší a tato akce si ve městě za svou dvouletou historii vybudovala pevné místo.

K celorepublikovému Velkému knižnímu čtvrtku se už potřetí připojilo i Knihkupectví Otava. „Jde o dobré oživení jarního trhu, zájem zákazníků se díky této akci vždy zvýší. Někteří lidé na Velký knižní čtvrtek vyloženě čekají, chodí se k nám informovat třeba týden dopředu. Dnes už tu bylo několik čtenářů. Nejvíce šel na odbyt Jo Nesbo, koupili si ale i další knihy. Musím říct, že všech dvanáct nových titulů je nyní opravdu atraktivních," řekla jednatelka knihkupectví Jana Kožichová.

Knihkupectví Otava má podle ní nyní v hledáčku další akci. „Přidáme se také ke dnu bez DPH. Ten se uskuteční 23. dubna po celé České republice. Jejím cílem je upozornit na to, jak DPH knihy prodražuje, a má podpořit snahu o zařazení knih do nižší sazby daně," vysvětlila Kožichová.

Dobré zkušenosti s Velkým knižním čtvrtkem má i Libuše Kubová, majitelka knihkupectví v Jihlavě a v Polné. „Je vidět, že lidé si na tyto speciální knižní čtvrtky pomalu zvykají a mají o ně zájem, akce zkrátka zafungovala tak, jak měla. Výběr je velký a jsou to opravdu kvalitní knihy. Vlnu zájmu jsme zaznamenali hlavně v knihkupectví v Jihlavě. Podle očekávání nejvíce kupují Červenku od Jo Nesbo," uvedla Libuše Kubová a dodala, že sama se těší na novinku Přišla z moře od Miloše Urbana.

Na zákazníky, kteří si zakoupí některou z novinek, ve čtvrtek čekal také Miroslav Klusák z knihkupectví OP na Masarykově náměstí. „Od rána tady nikdo nebyl, ale lidé sem určitě zamíří po práci. Příležitost mít doma novinku od Jo Nesbo si určitě nenechají ujít," sdělil Klusák.

Na pultech se ve čtvrtek objevily například tyto knižní novinky: Červenka od Jo Nesbo, Drahý život od Alice Munroové, Přišla z moře od Miloše Urbana, Na odstřel od Lucie Lomové, Medvědí tanec od Ireny Douskové, Nádherné trosky do Jesse Waltera, Mrtvý na Pekelném vrchu od Juraje Červenáka a další.

ZUZANA MUSILOVÁ