Vodní dílo třetí kategorie, které je majetkem státu, spravuje Agentura ochrany přírody, zřízená Ministerstvem životního prostředí. „Vodní plocha je důležitá z hlediska protipovodňové ochrany a zároveň jde o záložní zásobárnu vody pro Telč v případě krize. Proto musí splňovat určité bezpečnostní požadavky,“ objasnil vedoucí Oddělení péče o vodní ekosystémy Agentury ochrany přírody Pavel Trnka. Cílem rekonstrukce je podle něj především zajištění ochrany proti záplavám.

Revitalizace se týká zejména hráze a dojde také k výměně výpustní roury. Účelem prací je podle starosty Řásné Miroslava Tomíška zamezit průsakům. „O to se snažili i při poslední opravě před několika lety, ale nezdařilo se,“ podotkl starosta s tím, že průsaky se objevují více než pětapadesát let.

Prázdný rybník ovlivní i nedaleký Camp Velkopařezitý. „Všechny klienty a pravidelné návštěvníky o situaci budeme informovat. Rybníků je v okolí sice dost, ale žádný z nich nesplňuje přísné hygienické podmínky tak, jako Velký pařezitý. Navíc většina je bez přítoku a voda je tak brzy nekvalitní,“ uvedl Eduard Jakwerth z kempu. Lidé budou jako alternativu pravděpodobně volit Malý pařezitý rybník u Řídelova, který ale zdaleka nepojme takový počet návštěvníků, jako jeho větší jmenovec. Podle Jakwertha je jediný další využitelný a kvalitou vody srovnatelný rybník Horní Mrzatec u Lhotky.

Letošní koupací sezónu oprava pravděpodobně neohrozí. „Vypouštět hodláme postupně a potrvá to asi měsíc,“ informoval Trnka. S tím souhlasí i Jakwerth, podle kterého v srpnu bývá většinou chladněji a o rybník už není takový zájem. Zároveň dodává, že návštěvnost kempu v posledních letech byla rekordní. Je otázkou, nakolik tento trend rekonstrukce naruší.

Do takzvaného Pařezáku by měla začít přitékat voda na podzim příštího roku. „Nelze ale dopředu říct, jak dlouho napuštění potrvá. Kvůli nedostatku vody se může stát, že rybník zůstane v létě 2020 poloprázdný,“ myslí si starosta Řásné. Rekonstrukci prodlužuje fakt, že hráz lze opravovat pouze v nemrazivých teplotách. „Po vypuštění letos vše připravíme a na jaře začneme opevňovat hráz ze strany od rybníka. Rozvrh jsme se snažili přizpůsobit tak, abychom do napouštění zahrnuli podzimní i jarní vodu,“ vysvětlil Trnka. Připouští ale, že pokud bude pokračovat současná perioda sucha, přitékání vody to ovlivní.