Důvodem k vypuštění je špatná hráze, která po opravě bezpečně zadrží vodu. „Rybník Velký Pařezitý je historické vodní dílo. Hlavní hráz je dlouhá čtyři stovky metrů a prosakuje. Víme, že oprava nebude pro lidi, kteří jsou zvyklí toto místo využívat k rekreaci, příjemná. Rybník bude příští rok vypuštěn, dojde ke kácení stromů na hrázi a přes hráz během opravy nebude možné procházet. Oprava je ale kvůli havarijnímu stavu nezbytná a v dlouhodobém horizontu převáží pozitiva nad negativy,“ vysvětlil důvody Pavel Trnka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která se o koupací plochu stará.

Vypouštět se začne na konci srpna, návštěvníci to však nepoznají. „Nebude to mít vliv na hladinu. Bude to trvat rozhodně dlouho a koupací sezony se letos nedotkneme,“ dodal Pavel Trnka. Práce by na místě měly trvat až do září příštího roku, místo na koupání tak na jednu sezonu budou lidé hledat jinde.

Rekonstrukce se dotkne nedalekého kempu Velkopařezitý. „Všechny klienty a pravidelné návštěvníky o situaci budeme informovat. Rybníků je v okolí sice dost, ale žádný z nich nesplňuje přísné hygienické podmínky tak, jako Velký pařezitý. Navíc většina je bez přítoku a voda je tak brzy nekvalitní,“ uvedl již dříve Eduard Jakwerth z kempu.

Zásah hasičů v jihlavské firmě.
Deset zraněných. To je bilance čtvrtečního požáru Jihlavanu v Jihlavě