Na Pávově to prostě žilo a to několik dekád až do devadesátých let. „Dodnes to vidím, když se tam jdu podívat, stánky s ovocem, s hračkami do vody, později diskotéky, bylo tam hezky,“ zavzpomínala například Aneta Šťastná. Dnes je pláž liduprázdná a změna na obzoru není.

Komentované krmení žiraf v Zoo Jihlava.
Nejlákavější místa Vysočiny: jihlavská zoo i Vodní ráj, podívejte se na další

Vyčištění rybníka a obnovení infrastruktury a zázemí k rekreačnímu koupání by vyžadovalo velké finanční prostředky. To však není jediný kámen úrazu. „Jsou tam komplikované majetkové vztahy. Město je jen padesátiprocentním vlastníkem pozemku, na kterém se nachází pláž a padesátiprocentním vlastníkem vodní plochy samotného rybníka,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Jihlavané tak mohou jen nostalgicky vzpomínat na „socialistický zázrak“, který na kraji města vybudoval Josef Zezulka. „Odbahnil celý pávovský rybník, poté tam postavil motorest, pak camp pro východní Němce, a poté stvořil i půjčovnu lodí, šlapadel a pramic. A pak potřeboval i celé léto nějakou tu kulturu,“ popisoval před časem jihlavský patriot Leo Švančara.

U rybníků budou mola

Renesance venkovního koupání však přesto přichází do krajského města Vysočiny, třebaže je tam největší aquapark v kraji, Vodní ráj. „Každý způsob koupání má své příznivce i odpůrce. Ti, co si chtějí zajezdit na tobogánech nebo zařádit v divoké řece a nevadí jim hudba z amplionů, netouží po přírodním molu na rybníce a naopak,“ odpověděl Daněk na dotaz Deníku, zdali lidé nyní nezamíří radši na mola k rybníkům než do Vodního ráje.

Nová mola totiž zastupitelé schválili hned u dvou rybníků. Jedno pobytové molo ve tvaru písmene T a druhé na skoky do vody budou na rybníku pod Aventinem. V lokalitě jsou dva rybníky a zatímco horní bude zachytávat sedimenty, v tom spodním bude voda pro koupání krásně čistá, představuje si náměstek primátorky pro životní prostředí Vít Zeman.

Jedná se o zelený kus Jihlavy, v lokalitě rostou i ovocné stromy. Ačkoliv jde o hospodářský rybník a přístup je bez mola poněkud obtížný, lidé se tam už chodí koupat. Vodu hned při první teplejších dnech zkusila i vedoucí odboru životního prostředí na jihlavském magistrátu Katarína Ruschková. A byla spokojená.

Další molo bude na Borovince, která má však výrazně čistší vodu v zimě a na jaře než nyní v horkém létě. To je důvod, proč je oblíbená mezi otužilci. Nyní tam třeba najdou cestu i ti, kteří nemají v batohu vedle plavek také sekyru na rozbití ledu na hladině.