„Tým odborníků projektu Jihlava [ne]jede vytvořil dvě koncepce dopravy ve městě pro příštích dvanáct let,“ uvedl tiskový mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Právě budoucnost dopravy bude hlavním tématem workshopu, který proběhne ve čtvrtek 18. ledna v tři hodiny odpoledne v divadle DIOD.

„Dva scénáře představují různé cesty, kterými lze dojít prakticky ke stejným přínosům,“ řekl projektový manažer Daniel Šesták. Tým odborníků nyní zajímá, která vize získá větší podporu široké veřejnosti.

První varianta chce motivovat Jihlavany k aktivnímu pohybu nebo jízdě veřejnou dopravou namísto automobilu. Počítá se zde se vznikem chodníků a cyklostezek, stejně jako s posílením linek MHD. Město by tím mohlo lépe regulovat dopravní zatížení města. Jedná se o ekologickou variantu.

Druhý scénář chce rovnoměrně rozvíjet všechny druhy dopravy. V tomto případě by se stavěly nové komunikace a parkoviště i infrastruktura pro veřejnou dopravu. Počítá se zde s regulací aut, pokud bude existovat alternativa.

Na základě výsledků workshopu budou vybrány konkrétní projekty a opatření, kterými se koncepce promění v realitu. „Tento návrh projektu Jihlava [ne]jede bude představen ještě před letními prázdninami,“ slíbil Tulis.