Jihlavský primátor Jaroslav Vymazal dostal v předčasných volbách od Jihlavanů celkem 648 preferenčních hlasů. I když byl na kandidátce vysočinské ODS na druhém místě, v krajském městě tak díky kroužkování přeskočil lídra ODS Janu Fischerovou. Přestože celkové výsledky pro ODS na Vysočině nebyly slavné, tento fakt ho potěšil.

„Je to pro mě dobrá zpráva. V Jihlavě dělám svoji práci a těší mě to, že někteří lidé tak dali najevo, že ji dělám kvalitně. Je to pro mě povzbuzení," vyjádřil se ke kroužkování v Jihlavě Vymazal.

Celkově však ODS na Vysočině získala pouze 6,83 procenta hlasů. Do Poslanecké sněmovny se tedy jen těsně probojovala Jana Fischerová, Jaroslav Vymazal z druhého místa neměl šanci.

„Nedělali jsme si velké naděje, že bychom získali dva mandáty. Nicméně ta pravděpodobnost nebyla úplně nulová. Takže tím, že jsem byl na druhém místě, jsem se musel zamýšlet, co by se stalo, kdybych mandát získal. Nijak jsem s tím ale nepočítal, šlo spíše o podporu strany," řekl k místu ve Sněmovně Vymazal.

Příští rok na podzim čekají krajské město komunální volby. I přes nepříznivý výsledek v předčasných volbách by v těch komunálních Vymazal rád uspěl a opět obsadil primátorské křeslo. „To, že je tato práce kreativní, zajímavá a že mě velmi baví, jsem už řekl několikrát. Pokud budu mít důvěru na platformě ODS, určitě do toho půjdu. Pak bude záležet na tom, jak se k tomu postaví voliči," informoval primátor s tím, že je to také otázka povolebního vyjednávání. „Uvidíme, jak to bude, souboje se neobávám, myslím si, že práci tady děláme dobře," dodal.

Zároveň si je však vědom toho, že celkový obraz ODS, který vyplynul z celorepublikového vývoje, není dobrý. „Počítali jsme s tím, že výsledek v předčasných volbách nebude dobrý. Je to pro nás zkušenost a záleží na nás, jestli se dovedeme poučit. Já věřím, že ano," doufá.

Dobrou náladou nyní jihlavský primátor neoplývá. Nejraději by si prý vzal sekeru a pilu a šel na měsíc pracovat do lesa, to aby si vyčistil hlavu. „V současné době jsem politikou vyčerpaný. Fyzická práce je nádherná, když vidíte, že máte za sebou nějaký výsledek. Pro naši společnost a stát je tato politická situace nepříjemná, řekl bych, že je z toho člověku smutno. ČSSD vyvolala předčasné volby a nyní se chová nezodpovědným způsobem. Strana, která je vítězem a nedělá jasné kroky pro co nejrychlejší sestavení vlády a ke stabilizaci státu, to pro nás pro nikoho nemůže být dobrá zpráva," okomentoval současnou politickou situaci.

Podle něj jde ODS o to, aby se situace v republice zklidnila a stabilizovala. Je připravena na roli opozice. „Chceme být konstruktivní, ne destruktivní," uzavřel Vymazal.