Tato bude širší, bytelnější a bude nasvícená, hotová má být do konce letošního roku. Stará lávka zatím bude dál funkční.

„Lávku starou několik desítek let hojně využívají například obyvatelé jihlavských částí Hruškové Dvory a Helenín. Na procházky nebo projížďky tam rádi míří samozřejmě i obyvatelé z jiných částí města, kteří pokračují směrem do Helenína a dál po cyklostezce," řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Ten upřesnil, že důvodem pro vybudování nové lávky je špatný technický stav staré lávky, která je na hraně životnosti a hrozí její uzavření. „Na starou lávku je daná výjimka k užívání do konce roku, pak by ji statik nechal zavřít," dodal Tulis

Nová lávka bude určena rovněž pouze pro nemotorovou dopravu tedy pro pěší a cyklisty. Bude dlouhá 27,5 metru a široká tři metry. Její konstrukce bude ocelová, mostovka bude zhotovena ze dřeva s úpravou pro delší životnost. „Lávku budou nasvěcovat lampy veřejného osvětlení. Před lávkou ve směru z Helenínské ulice vznikne esíčko, tedy dvě zatáčky pro snížení rychlosti nájezdu na lávku," přiblížil chystanou změnu Tulis.

Cena nové lávky podle projektu je 3,4 milionu korun bez DPH. Výsledek výběrového řízení bude ve čtvrtek schvalovat Rada města Jihlavy, ceny z výběrových řízení bývají obvykle nižší. Po uplynutí lhůt bude možné předat staveniště. Na stavbu bude mít dodavatel devadesát dní, nová lávka by měla být k dispozici do konce tohoto roku. Po otevření nové lávky nechá magistrát původní lávku odstranit.

ZUZANA MUSILOVÁ