„Zatím máme nahlášených šest lidí. To považujeme za úspěch, akce nemá prakticky žádnou reklamu. Počítáme, že počet zájemců se rozroste, až si to lidé mezi sebou řeknou," uvedla veterinářka Anita Frencová.

Ta je dobrovolnicí spolupracující s obecně prospěšnou společností Veterináři bez hranic ČR (VSF-cz), která očkování psů lidem bez finančních prostředků nabízí v pěti městech republiky. Jihlava k nim letos přibyla nově. „Tady se akce uskuteční úplně poprvé a doufáme, že se v budoucnu rozjede. Plánujeme ji dělat každý rok," informovala Frencová.

Mladá veterinářka se do pilotní akce zapojila již loni při studiu v Brně. Lidé v nouzi si od VSF-cz mohli psy nechat naočkovat i v Praze, Plzni a Liberci. „Bojovali jsme s nedůvěrou lidí z ulice. Většinou jsou to samotáři a neví, co je na takové akci čeká. V Brně se jí ale účastní čím dál více lidí a věřím, že tomu tak bude i tady," řekla Frencová.

Ta se po přestěhování do Jihlavy rozhodla pomoci i lidem bez domova a jejich psím kamarádům zde. Spolu s ní se do očkování zapojí veterinářka Petra Orthová. Vakcinace v hodnotě sto až tři sta korun je hrazená z darů mecenášů, stejně jako jiné akce VSF-cz. Cena vakcíny se odvíjí od toho, zda je do ní zahrnuta například i protilátka na psinku a podobně.

Upozorní na Afriku

Akce je zaměřená na lidi, kteří si vakcinaci nemohou dovolit nebo za ni peníze vydat nechtějí. „Spojujeme se s nimi prostřednictvím pracovníků jihlavské charity a K-centra. Ti informaci o bezplatném očkování mezi lidmi na ulici roznesli," uvedla Frencová a dodala, že očkovat budou místní veterinářky i psy drogově závislých, lidí z ubytoven či squatů.

Přestože se díky očkování vzteklinu podařilo v Evropě prakticky vymýtit, je vakcinace v naší zemi povinná. Mimo náš kontinent na tuto nemoc každých deset minut umírá jedno dítě. Tato vysoká čísla vedla VSF-cz k zásahu na africkém kontinentu.

„Naším hlavním projektem je vakcinace psů a dalších domácích zvířat pasteveckých komunit na severu Keni. V zemích třetího světa sice lidé nemají většinou ke zvířatům tak vřelý vztah, jak jej máme u nás, ale o to víc jsou s nimi spojeni ekonomicky, kulturně a bohužel i možností přenosu nákazy," uvedl ředitel VSF-cz David Modrý.

VSF-cz chce v horách Keni zamezit přenosu nebezpečné nákazy šířící se mezi volně žijícími zvířaty a lidmi. Obětí nemoci jsou často děti. Cílem zahraniční mise je vytvořit okolo rizikových komunit místních pastevců bezpečnou bariéru naočkovaných zvířat. Kromě psů veterináři v dané lokalitě očkují i kočky, velbloudy a osly.