Bude referendum? Aspoň tři větrné elektrárny chce stavět u Počátek na Pelhřimovsku energetická společnost z Brna. V anketě ale většina obyvatel Počátek hlasovala proti elektrárnám. Radnice mluvila o referendu.
To se nakonec konat nebude, ale radní chtějí podle tajemníka Tomáše Dufka názor obyvatel znát. „Rozhodli jsme na zastupitelstvu, že referendum se konat nebude. Místo něho jsme vyhlásili anketu. Je to z úředního hlediska jednodušší. Chceme vědět, jaký mají obyvatelé Počátek na elektrárny názor a podle toho budeme postupovat,“ řekl Deníku Dufek s tím, že výsledky referenda jsou závazné, i kdyby přišlo hlasovat jen deset lidí. Anketa se uskuteční v době konání voleb do krajského zastupitelstva.
Například Petra Bejdová z počáteckého penzionu proti větrníkům nic nemá. „ Když nebudou elektrárny u Počátek, postaví je v Žirovnici nebo jinde. My se na ně budeme denně dívat a nic z toho město nebude mít,“ prohlásila Petra Bejdová.
Opačný názor má Milan Povolný, který se na téma elektrárny rozepsal i do městského zpravodaje. Upozornil, že energetické společnosti inkasují vysoké zisky. Obcím házejí jen drobky.
O větrných elektrárnách chtějí hlasovat i v Jamném na Jihlavsku. Tam ale vyhlásí referendum. V Jamném už hlasovali v místním referendu o elektrárnách na podzim 2019. Otázka zněla: „Souhlasíte s výstavbou větrných elektráren v katastrálním území obce Jamné u Jihlavy?“ Ne řeklo 187 obyvatel, ano 61.
Letos bude otázka v místním referendu jiná než před pěti lety, obec čeká na potvrzení správnosti Ministerstvem vnitra. Znění otázky určí cíl kudy jít. Jamné nejednalo s žádným potenciálním investorem do větrné energie, role investora nebo spoluinvestora by se mohla ujmout sama obec.
Anketu připravila obec Nížkov na Žďársku. Na vyjádření názoru mají obyvatelé dva letní měsíce. V červenci se hlasování uskutečnilo elektronicky na Portálu občana. Se stavbou souhlasí podle portálu zatím 21 lidí, proti je 16. „V měsíci srpnu proběhne hlasování pomocí papírových lístků, které lidé odevzdají na obecním úřadu,“ upřesnil starosta Bohuslav Musil.
Hlasování na téma větrné elektrárny na Vysočině:
- Kde se bude hlasovat: Počátky, Jamné, Nížkov
- Kde už hlasovali pro: Sazomín, Stonařov, Smrčná, Bítovčice, Jitkov
- Kde hlasovali proti: Oudoleň, Větrný Jeníkov, Brzkov
- Kde se hlasovat nebude: Velká Losenice, Přibyslav
Jak vysvětlil Deníku, je mu jasné, že se obyvatelé neshodnou. „ Někdo elektrárny chce, jiný zase ne. Kolem elektráren navíc koluje řada mýtů. Například že obec bude mít levnější elektřinu, a to není pravda,“ zdůraznil starosta s tím, že anketa je cílem, jak poznat názor většiny. Hlasování je umožněno všem obyvatelům obce Nížkov, včetně jeho částí Buková a Špinov. Zájem o stavbu elektráren má skupina Čez.
V Oudoleni na Havlíčkobrodsku už o elektrárnách od energetické společnosti v anketě hlasovali. „Větrné elektrárny nechceme,“ vzkázali obyvatelé. Ankety se zúčastnilo 222 lidí. Z toho 142 řeklo ne, pro bylo 80. Podobně to dopadlo ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Tam elektrárny od Čezu odmítly dvě třetiny lidí.
Rozdíl mezi referendem a anketou:
- Referendum: někdy též plebiscit, česky také všelidové hlasování, rozhodnutí přijatá ve všelidovém hlasování jsou pro státní správu závazná. Místní referendum se koná tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého hlasovacího práva a se souhlasem Ministerstva vnitra.
- Anketa: je průzkum názorů. Souhlas úřadů není třeba. Výsledky nejsou pro obec reprezentativní ani závazné. Zdroj: Ministerstvo vnitra
Opačný výsledek byl v Sazomíně na Žďársku, kde si elektrárny odhlasovali v anketě už loni. V referendu dalo souhlas s výstavbou tří větrných elektráren na katastru obce 86 lidí, proti bylo 71 obyvatel z celkových 194 oprávněných voličů. Postaví je soukromý investor. Pro elektrárny hlasovali většinově v anketách na Jihlavsku třeba ve Stonařově, ve Smrčné a v Bítovčicích.
Žádné ankety ani referenda nepořádala obec Velká Losenice, kde vedení obce kývlo skupině Čez na elektrárny rovnou. Stejně jako Přibyslav, která podepsala s Čezem dohodu o budoucí spolupráci. V současné době větrné elektrárny stojí například u obcí Kámen a Věžnice na Havlíčkobrodsku.