Ivana a Petra, dvě vězeňkyně z ženské věznice ze Světlé nad Sázavou v úterý školákům z devátých tříd v Jihlavě vyprávěly svůj životní příběh. Jednalo se o akci městské policie, cílem setkání bylo odradit děti od alkoholismu či gamblerství a také jim přiblížit život ve věznici.

Petru do vězení přivedla závislost na hře, je patologickou hráčkou. „Rozhodla jsem se o tom mluvit, protože si myslím, že závislost na hře je velké nebezpečí. Moc se o tom nemluví a nikdo si ani moc neumí představit, jak tato závislost dokáže ovlivnit celý váš život. Podřídíte tomu úplně všechno," řekla Petra důvod, proč se rozhodla promluvit.

Petra dříve žila normální život, má dokonce středoškolské vzdělání, ale pocit samoty ji přivedl do herny. „Herna naplnila můj život tím, co jsem potřebovala. Byly to emoce a také jsem tam zabila čas. Mohla jsem tam být sama sebou a nemusela jsem přemýšlet nad svými starostmi a a mohla jsem se věnovat hře. Bohužel ta hra mě dovedla až k trestné činnosti," vzpomínala Petra. Potřebovala peníze na to, aby mohla hrát, a to ji přivedlo do vězení. Dostala 5,5 roku, ve vězení je nyní třetím rokem a má podanou žádost o podmíněné propuštění. Doufá, že to vyjde.

Ještě předtím, než Petra skončila ve vězení, se několikrát pokoušela o léčbu, vždy však marně. „Pak to dopadlo tak tragicky, že jsem skončila ve vězení. Možná to byl poslední pád, který jsem potřebovala k tomu, abych se zastavila a uvědomila si, že takhle žít nechci a že musím začít abstinovat a vyřešit svoji závislost jednou provždy. Jinak by se mohlo stát, že bych byla ve vězení opakovaně, závislost je silnější než člověk," říká dnes už rozumně Petra.

Podle ní jsou reakce dětí pěkné. Udivuje ji, že její příběh dokáže školáky zasáhnout. „Doufáme, že jim naše povídání něco dá. Proto tady jsme, abychom je na svém příběhu varovali. Já sama mám dvacetiletou dceru a doufám, že si nikdy nebude muset projít tím, čím já," vyjádřila se vězeňkyně.

Podle reakcí dětí po odvykládání příběhů vězeňkyň bylo poznat, že jim jejich životní osud nezůstal lhostejný. „Musím říci, že se mi to opravdu líbilo, i když to zní asi hloupě. Obdivuji, že o tom dokázaly povídat. Říkala jsem si, že bych někdy nějakou lehčí drogu zkusila, ale po tom, co jsem si dnes vyslechla, jsem si to opravdu rozmyslela," řekla školačka Daniela.

Jihlavská městská policie vybrala deváté třídy proto, že takto staré děti by už pro tyto příběhy mohly mít pochopení. „Nechci je podceňovat, ale například páťáci by na to asi ještě neměli rozumové schopnosti. Chtěli jsme dětem prezentovat jednak fungování věznice a jednak opravdové problémy. Navíc teď budou mít prázdniny a vstupují do takového dospěláckého života, takže je to určité varování. První příběh byl o ženě, která měla všechno a jen se začala nudit, druhá je dokonce středoškolsky vzdělaná. Chceme, aby si uvědomily, že to může potkat kohokoliv z nás," uzavřela preventistka Městské policie Jihlava Květa Klimešová.