Změna úřední spádovosti, kterou už schválila vláda, přišla jako reakce na to, že na Jihlavsku jsou dvě obce se stejným názvem. Podle ředitelky místní školy Marie Klubalové je to ale zbytečně komplikované řešení. „Lidem by nevadilo, kdybychom se jmenovali třeba Věžnice u Polné. Určitě ne tolik jako to, že budou jezdit na úřady až do Havlíčkova Brodu místo do Polné,“ uvažovala.

Z rozhodnutí Ministerstva vnitra budou lidé z obce muset už od roku 2021 do dvaadvacet kilometrů vzdáleného Havlíčkova Brodu. A to i přesto, že do Polné to mají pár kilometrů. Na druhou stranu je nutné dodat, že se v nedávné době v rámci úspor a zefektivňování práce část agendy přesunula z Polné do Jihlavy a obec tak sice patřila pod Havlíčkův Brod, ale některé úřady měla v Jihlavě. Varianta, že by se změnila hranice a Věžnice by se naopak přesunula pod Jihlavu, neprošla.

Údajně proto, že dvě obce se stejným názvem by byly matoucí pro poštu nebo záchranný systém. To je podle bývalého starosty s současného zastupitele Josefa Málka nesmysl, protože záchranáři fungují na úrovni kraje. A ředitelka Vladislava Fillová to ani nevidí jako zásadní problém. „My pracujeme s mnoha obcemi se shodným názvem. Při zjišťování přesné lokality se dotazujeme na další nejbližší obce tak, aby nedošlo k záměně,“ vysvětlila. Podobná situace nastává, když volá obyvatel Nové Vsi.

Také zastupitelstvo ve Věžnici si odhlasovalo v poměru pět ku čtyřem přechod k Jihlavě. „S přesunem úřadů pod Havlíčkův Brod nadále nesouhlasíme. V rámci kraje jsou dvě Věžnice. Je úplně jedno, jestli jsme pod Jihlavou nebo pod Brodem, stále tady budou dvě,“ uvedl Málek. „Věžnice historicky spadala pod Polnou a máme to tam tři kilometry. Je nesmysl, abychom místo toho jezdili sedmnáct kilometrů do Havlíčkova Brodu,“ dodal. Na druhou stranu spojení veřejnou dopravou je do Brodu lepší než do krajského města.

Obyvatelé Věžnice aktuálně mají v Jihlavě například Finanční úřad nebo Katastrální úřad. V Havlíčkově Brodě je třeba Úřad práce a nebo OSSZ pro fyzické osoby, firmy se však již řeší v Jihlavě. V Polné pak je matrika, stavební úřad nebo vydávání rybářských lístků. Lidé změnu podle tajemníka brodské radnice Václava Stejskala ani moc nepocítí.

Přestože třeba současný starosta obce David Drahoš je rád, že Věžnice zůstane v okrese Havlíčkův Brod, někteří místní nespokojeni. „Na úřady jezdím do Jihlavy a to bude zakázáno. Budeme se seznamovat s novými lidmi a novými úřady,“ přidala svůj pohled na věc ředitelka školy a vzpomněla na dřívější název druhé inkriminované obce, který byl Bahenná Věžnice. „Mohly by se k tomu názvu vrátit,“ usoudila.

Vedení obce stále doufá, že přijde změna. Tu ostatně nevylučuje ani ministerstvo. „Materiál je v připomínkovém řízení, ale Ministerstvo vnitra v tomto případě vidí možnost jiného řešení pouze, pokud by došlo ke změně, tedy úpravě či doplnění, názvu obce,“ potvrdila mluvčí ministerstva Hana Malá.

Připomněla, že situace se řeší od začátku roku 2017 a v červnu toho roku byla na zastupitelstvu odmítnuta změna názvu obce. „Nabídka Ministerstva vnitra na plnou součinnost v případě rozhodnutí o změně názvu stále trvá,“ dodala Malá. Pokud by se název obce změnil, přesunu pod Jihlavu by nic nebránilo. Je to dokonce varianta, jakou Ministerstvo vnitra původně preferovalo.

Změnu názvu zase odmítá vedení obce. „Myslím si, že většina lidí by s přejmenováním obce nesouhlasila. Jsou na název hrdí,“ řekl Málek a vzpomněl, že téměř před sto lety vznikla obec spojením Horní a Dolní Věžnice. Stejně však hovoří také starosta Věžnic u Jamného, Bohumír Kriegsmann. „Změnu názvu zásadně odmítáme,“ sdělil Deníku.

Administrativně by však v případě změnu názvu obce nešlo o nic složitého, lidé by si akorát museli vyměnit občanské průkazy. „Kdyby záleželo na mě, nechal bych doběhnout platnost a postupně by se změnil ve všechny občankách název obce na nový,“ přidává svůj pohled Málek. „Bylo to tak v historii a je to tak stále, mocní rozhodují, pod koho budeme patřit. Nás se nikdo neptá,“ povzdechl si bývalý starosta závěrem.