Po nové trase, jejíž stavba byla za poslední dekádu největší svého druhu v republice, začnou trolejbusy jezdit ve středu prvního února. Ten den nastane v jihlavské MHD menší zemětřesení. „Zrušené autobusové linky 3 a 5 nahradí dvě nové trolejbusové linky G a H a nová autobusová linka číslo 2,“ uvedl mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Kromě konce dvou autobusových linek se výrazně omezí provoz linky 12. Místo ní budou totiž jezdit nově zavedené spoje. „Cestující čeká mnohem větší komfort, pravidelnější jízdní řád, nová přímá spojení a hlavně bezemisní doprava novými moderními trolejbusy,“ zhodnotil Daněk.

Tragédie u obce Kozlov.
Tragická nehoda na Jihlavsku: u Vysokých Studnic boural řidič, na místě zemřel

Na nové lince G, která vede z Horního Kosova do Antonínova Dolu, totiž nejsou v celé délce troleje. Proto tam budou jezdit parciální trolejbusy, které zvládnou ujet i pár kilometrů na baterie. Linka H, která bude obsluhovat trasu mezi Zadním Bedřichovem a Poliklinikou, bude vedena pod trolejemi v celé délce, tam bude možné nasadit i klasické trolejbusy. I ty mimochodem jihlavský dopravní podnik nakupuje stále novější.

Linka k firmě Bosch

Nové trolejbusové linky povedou do pávovské průmyslové zóny až k firmě Bosch. Ta je největším zaměstnavatelem na Vysočině a v době střídání směn je doprava v lokalitě dost komplikovaná. „Snad pohodlné spojení donutí lidi přesednout z aut na MHD,“ vyjádřil své přání již dříve Jan Tůma z Jihlavy. Magistrát však předpokládá, že k cestě do zaměstnání budou lidé i nadále využívat zejména expresní autobusové linky, které jezdí vždy na začátek směny.

Co se změní v jihlavské MHD:
- vznikne nová autobusová linka 2 a nové trolejbusové linky G a H
- změní se autobusové linky 4 a 12
- skončí autobusové linky 3 a 5

Nová autobusová linka číslo 2 pak bude jezdit mezi Velkým Beranovem a Zbornou. „Z Velkého Beranova, Malého Beranova a Helenína budou zachovány také přímé spoje do průmyslových zón Pávov a Střítež. Ty zůstanou označené jako dosavadní linka číslo 12,“ informoval Daněk. Stávající linka číslo 4 nově nebude končit na náměstí, ale na konečné V Ráji, čímž obslouží Znojemskou ulici.

Horší cesta do Zborné

Negativem změn bude horší spojení některých okrajových místních částí, zejména Zborné. To kritizují lidé, kteří tam potřebují jezdit, radnice ale reaguje daty, podle kterých tyto autobusy nebyly využívané. Například loni v květnu podle toho vystupovalo ve Zborné v pracovních dnech mezi druhou a šestou odpolední v průměru 5,2 cestujícího a zpět do Jihlavy jelo průměrně 1,1 osoby.

Novoroční ohňostroj v Jihlavě trval sedm minut.
Novoroční ohňostroj v Jihlavě budil vášně. Jestli bude i za rok, se zatím neví

Jihlavský dopravní podnik si od změn slibuje pravidelní jízdní řády a konec sjíždění spojů na zastávkách. „Znamená to, že nové trolejbusové linky G a H a autobusové linky číslo 2 a 12 budou ve společném úseku Chlumova - Na Růžku vedeny tak, aby byl mezi spoji pravidelný odstup v řádu šesti až sedmi minut,“ vysvětlil šéf dopravního podniku Radim Rovner.

Nové jízdní řády budou na webu www.dpmj.cz zveřejněné nejpozději desátého ledna. Zájemci si pak mohou nové trolejbusové linky zkusit v neděli 22. ledna, to se budou konat prezentační jízdy.