Restaurace je vedle Okružní ulice na největším jihlavském sídlišti Březinky, místní jí říkali krátce hotel. Na zmrzlinové poháry na prostorné terase vzpomíná mnoho z nich.„Jako malý jsem sem chodil s rodiči na svíčkovou. Později jsem tady měl praxi a chodil jsem sem hrát po škole, a někdy i místo ní, kulečník,“ usmál se Jaroslav Matějka.

Restauraci následně vystřídala herna. Club Bonver Qantanamo se ale po zákazu hazardu v roce 2015 přestěhoval do nedalekého Čížova. Budova pak začala chátrat. „Není to náš majetek, ale z pozice architekta beru tuto část Jihlavy jako novodobou, z období socialismu. Řekl bych, že zrovna restaurace Hotelu Jihlava je nahraditelná,“ usoudil náměstek primátora a architekt Martin Laštovička.

Ilustrační foto
Parkování u Horácké arény v Jihlavě? Musí dojít ke změně myšlení

Ani jihlavský badatel a předseda Spolku pro starou Jihlavu Vilém Wodák k restauraci žádný zvláštní vztah neměl. „Na Březinkách jsem nějaký čas bydlel, ale do restaurace jsem vstoupil snad jednou nebo dvakrát. Pamatuji si obrovskou malbu Milušky Doleželové, která prostoru vévodila,“ vybavil si.

Podle něj neměl objekt po architektonické stránce výjimečnou hodnotu. Škoda byla demolice jiných objektů, myslí si Wodák a jeho názor sdílí i Laštovička. „Jihlava trpí demolicí významných budov, které ovlivnily dějiny Československa nebo byly od významných architektů funkcionalismu. Takové bylo zázemí kotelny pod starou nemocnicí od architekta Fuchse nebo Štefánikova kasárna. Hned naproti je znevážená funcionalistická vila,“ řekl Laštovička a pokračoval: „Zboural se špalíček na náměstí, vybouraná je celá lokalita za Modetou v historickém centru, město prorazila Hradební ulice, Citypark je na místě Jihlavanu, to všechno byly daleko větší škody, než co se děje s hotelem.“

Na místě následně vyroste osmipatrový bytový dům, stejné využití má ostatně už zhruba patnáct let bývalý Hotel Jihlava. Je tam osmdesát malometrážních bytů. Investor, brněnská firmy Byty Okružní, plánuje dokončení bytů na místě restaurace do konce roku 2025.