Na kraji Jihlavy vzniká rozsáhlý developerský projekt Residence Kaskáda. Lidé tam už bydlí ve dvaasedmdesáti rodinných domech a čtyřech bytových domech. „Svůj domov zde našlo už přibližně čtyři sta obyvatel,“ uvedl Milan John, ředitel společnosti Landwealth CZ, která za proměnou lokality stojí.

Stavaři přitom v lokalitě chystají další byty a pozemky pro rodinné domy. Bydlení s výhledem na přírodu a přesto ve městě lidi stále láká, ekonomické krizi navzdory. „Ještě nejsme rozhodnutí, kde se nakonec usadíme. Máme představu klidného bydlení, odkud to bude kousek do centra města, do přírody i na dálnici. Tady by to klidně mohlo být, dokážu si to představit,“ uvažoval nahlas Jan Pudil, který se po Horním Kosově procházel se svojí partnerkou.

Obyvatelé Rezidence Kaskáda budou parkovat zejména pod zemí.
Rezidence Kaskáda v Jihlavě nabídne obyvatelům parkování pod zemí

Zatím mají pořád ještě možnost zakoupit jeden z posledních volných pozemků pro rodinné domy, které šly do prodeje na konci srpna. „Mapka volných pozemků je pouze orientační, protože někteří zájemci se rozhodují mezi několika pozemky a stále se pak ozývají potenciální zájemci, kteří sondují možnost koupě pozemku v různých lokalitách,“ řekl ředitel John.

Je nasnadě, že město si přeje, aby nové rodinné domy byly architektonicky i velikostně sladěné. „Kupující se smluvně zavazují, že splní městem stanovené regulativy pro budoucí výstavbu rodinných domů,“ potvrdil John. Noví majitelé pak mají na výstavbu svých rodinných domů pět let.

- projekt Residence Kaskáda mění pole v moderní městskou čtvrť
- v lokalitě najdou bydlení stovky rodin, v nabídce je několik typů bydlení
- podobný projekt má vzniknout i na opačném konci Jihlavy, v Handlových Dvorech

Co se týká parkování, u připravovaných bytových domů bude zejména pod zemí . „Tohle by měla být priorita u všech staveb. Parkování pod domem a vršek tak zůstane čistý od aut, bude více prostoru pro zeleň,“ okomentoval podzemní parkování Marek Řezáč z Jihlavy.

Budoucnost celé lokality je v rukou městského architekta. Nyní vzniká rozsáhlá studie, kterou budou ještě letos schvalovat jihlavští zastupitelé. Následně podle ní v této lokalitě může najít domov ještě dalších dvě stě rodin.

V pondělí 18. září začala demolice poslední nadzemní části CZ Loko arény. Dělnici se snaží dělat vše proto, aby okolí obtěžovala co nejméně.
Demolice zimáku v Jihlavě pokračuje, bagr se zakousl do jeho poslední části

Příští rok na jaře stavaři začnou budovat další dva bytové domy se čtyřmi nadzemními a jedním podzemním podlažím. „V nadzemních podlažích každého domu se bude nacházet třiadvacet bytových jednotek různých velikosti a kategorií 2+kk až 4+kk s balkony, lodžiemi či prostornými terasami. Přízemní byty budou mít své oplocené předzahrádky,“ sdělil investor. V podzemí budou vedle parkovacích míst také sklepy.

Bydlení bude k dispozici také v rámci sousedního projektu Na Františku. „Naše spolupráce s investorem projektu Na Františku je příkladná. V současné době dokončujeme inženýrské sítě a cesty na společné hranici našich projektů. Ještě letos bychom je chtěli společně předat městu a veřejnosti k užívání,“ konstatoval spokojeně John.

Na kraji Jihlavy vzniká zcela nová čtvrť, podívejte se na video:

Zdroj: Deník/Martin Singr

Deník zajímalo, zda radnice vítá podobné projekty, nebo by radši zvyšovala počet obyvatel jiným způsobem. „Byty a domy v této lokalitě často vlastní lidé a rodiny, kteří už v Jihlavě bydlí nebo obyvatelé z jiných obcí a měst, kteří nemají zájem si měnit trvalé bydliště,“ pokrčil rameny mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Zmínil i další možnost, a to zastavění proluk ve městě. „Jednáme s majiteli vhodných pozemků o bytové výstavbě, která je vhodnější pro investory i budoucí obyvatele. Ve městě je jednodušší napojení na stávající inženýrské sítě a v okolí je kompletní infrastruktura včetně dopravního napojení, obchodu a služeb,“ vysvětlil Daněk.

Další pozemky vyčleněné pro bytovou výstavbu jsou v několika lokalitách, mimo jiné v Handlových Dvorech na opačném konci Jihlavy. Díky devíti stům bytů by v této lokalitě mohla vzniknout pulsující městská čtvrť s veškerou občanskou vybaveností. Tam ale nebude stavět město, zahájit výstavbu tam plánuje soukromý developer. Město pak má jako prioritu nejprve dovést do Jihlavy vodu ze Želivky a zajistit, že lidé v nových bytech budou mít co pít.