Nejnovější mural-art zobrazuje jezevčíka v nadživotní velikosti, po kterém se pohybují pejskaři, sportovci nebo různí další lidé, navíc mění barvu. Umělecké dílo vznikalo na podzim, kdy už bývaly ranní mrazíky, ani to však nebylo překážkou. „Studenti prý museli plot zahřívat, aby na něj mohli malovat. A nakonec se za mrazivého počasí uskutečnilo i slavnostní dokončení díla, které si nenechal ujít primátor města Petr Ryška a jeho náměstek Richard Šedivý,“ uvedla Aneta Hrdličková z jihlavské radnice.

Rozsáhlým graffiti na legální ploše v Mostecké ulici vzpomněl umělec Aleš Tomana na svého otce. Známý zooog a cestovatel zemřel před měsícem.
Hakuna Matata. Zesnulý zoolog Toman má v Jihlavě graffiti od svého syna

Mural-art vznikal přímo pro dané místo, na které reaguje. „Studenti vytvořili odlišný pohled z jedné a z druhé strany, na hřbetu se to pak láme a přechází. Takže když někdo přijíždí z jedné strany, tak vidí jezevčíka jinak barevného, než když přichází z druhé strany,“ prozradil malíř, redaktor a kurátor Petr Kovář. Dílo také barevně koresponduje s budovou Plastikovu, navíc výrazným pruhem reflektuje zdejší řeku a samotnou cyklostezku.

Autorem velkoformátové malby na Zdi Gustava Mahlera je francouzský malíř a ilustrátor Vincent Chignier.
Jihlavu zdobí Zeď Gustava Mahlera u silnice na Vídeň. Vytvořil ji Francouz

Město s podobným využitím plochy počítalo již od vzniku cyklostezky. Podpora osmdesát tisíc korun pokryla nejen náklady na materiál a pomůcky, ale i autorský honorář pedagogům a studentům Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Světelná procházka Jihlavou. Na hradbách sedí obří veverka, nechybí ani velbloud

Zdroj: Deník/Jana Kodysová