„Nápad se zrodil v mé hlavě, chtěl jsem přiblížit současným učňům práci jejich předků ve stejném oboru. Porovnat, co oni vyrábí dnes a co museli truhláři zvládat tenkrát. Seznámí se také s pracovními postupy, jak se po staletích vývoje od sebe liší. Oslovil jsem zástupce školy, nápad se líbil. Během příprav bylo největším úskalím sehnat vhodné dřevo na výrobu lafety, ale zvládli jsme to,“ vysvětlil dělmistr jihlavského Spolku přátel dělostřelby David Kočka.

Nyní je připravená samotná hlaveň houfnice. Dělostřelci zrepasovali originální loukoťová kola z počátku minulého století. Originální nápravu museli zkrátit na na požadovaný rozchod děla přibližně 125 centimetrů. Nejnáročnější úpravou bylo ruční broušení kónických kuželů, protože kola a náprava pocházely z úplně rozdílných vozů a jejich kompletace byla o to složitější.

Bruslení na kluzišti v Rouchovanech.
OBRAZEM: Zájem o bruslení je obrovský, zní ze stadionů

Budoucí truhláře čeká práce se dřevem. Budou muset sestavit samotnou dělovou lafetu, což je tělo kanonu, a zadlabat hlaveň do lafety, vše ručně s použitím dlát. „V tuto chvíli za sebou máme asi osmdesát hodin čisté práce. Nevím, kolik času zabere kompletace lafety truhlářům, ale okování lafety a hlavně včetně finálních úprav odhaduji na dalších zhruba sto padesát hodin. Pokud vše půjde dobře a podle plánu, tak snad v letních měsících se můžeme těšit na první výstřel na některé z našich akcí,“ doplnil k tomu Kočka.

Chtějí celou houfnickou baterii

Jihlavský spolek už vlastní 2 houfnice, snahou je vytvořit celou houfnicovou baterii, která se skládá ze čtyř děl stejného určení. Spolek už má nyní tři baterie moždířů, tedy 12 kusů.

Polní houfnice se objevila v 1. polovině 15 století. Až do husitských válek bylo využití děl v polní bitvě výjimkou. Husité přišli se zbraněmi s pohyblivými lafetami, což pro vojsko znamenalo významný pokrok. Název houfnice nejspíše pochází od užití zbraně při bojích, kde byly houfy nepřátel nebo houfy vlastních bojovníků.

Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Ilustrační foto.
Brouk Pytlík zve do jihlavského muzea

„Hlavně se původně vyráběly neobyčejně pracně – složením z prutů svářených kováním do sebe. Tato náročná a pracná technologie brzy ustoupila slévání takových pušek z bronzu, o tom existuje dochovaná zpráva i z Jihlavy roku 1430," doplnil další informace Kočka.