Průběh stavby se neobešel bez nejrůznějších peripetií. „Před několika měsíci u mě rektor seděl, hlavu v dlaních a řešili jsme, co dál. Vypadalo to, že všechno zkrachuje kvůli situaci v oblasti stavebnictví,“ vzpomněl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD). Krizi ale pomohla vyřešit stavební firma Podzimek & synové, která v Jihlavě realizovala i celou řadu jiných staveb, mimo jiné firemní školku v místní části Staré Hory. V prosinci se tak mohlo v posluchárně pro 33O osob uskutečnit měření dozvuku a o dva měsíce později si nové prostory prohlídli první osobnosti.

Byla mezi nimi i jihlavská primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). „Dlouhá léta se hovoří o tom, že v Jihlavě chybí kongresové prostory. Jsem velmi ráda za to, že se vysoká škola dopracovala takového výsledku, který bude prospěšný pro celou Jihlavu,“ prohlásila. Zároveň zaznamenala různé názory na novou posluchárnu, což jen vítá. „Diskuze je potřebná, posouvá nás dál,“ řekla.

Virtuální továrna

Zatímco dříve si musela škola pronajímat různé sály po Jihlavě a hledat prostory, kde lze učit studenty, nyní se situace obrátí. „Počítáme s tím, že se zde budou konat nejen akademická, ale i kulturní a jiná shromáždění, která bude Kraj Vysočina a Jihlava pořádat,“ potvrdil rektor.

Zástupci vysoké školy ukázali přítomným hostům také suterén, kde vznikla virtuální továrna. „To, co vidíte, je reálná továrna, ale polovina lidí je ve virtuálním prostředí,“ vysvětlil vedoucí katedry technických studií Zdeněk Horák. Linka, kterou dosud nikdo jiný v Česku nemá, by chtěly v rámci spolupráce využívat i firmy v okolí.