Vedoucí katedry technických studií Zdeněk Horák v pondělí 22. června novou virtuální továrnu představil zástupcům firem i středních škol. „Fyzická továrna je jen část celého systému. Nad tím existuje ještě virtuální složka a každá stanice má své digitální dvojče,“ popsal Horák s tím, že v digitálním prostoru lze simulovat například kalírnu. „A celý systém se bude chovat tak, jak by tam skutečně byla,“ dodal.

Devatenáct milionů

Továrna vyšla na zhruba devatenáct milionů a primárně bude soužit vysokoškolákům. Polytechnika má tři studijní programy technického směru, které mohou na lince modelovat téměř vše od síťové bezpečnosti až po průmyslovou automatizaci.

Vedle toho by se mohla virtuální továrna využívat také jako školicí středisko. „Průmysl 4.0 se netýká jen velkých firem, může přinést velké výhody i středním a malým podnikům,“ řekl Horák pro Deník. V rámci projektové spolupráce uvítá zejména zájem firem z regionu.

Střední školy by si pak po pořízení software mohli naprogramovat vlastní výrobní linku a přes webkameru sledovat, jak v suterénu polytechniky vše funguje. Bude jim k tomu přitom stačit v podstatě jen připojení k internetu. Horák již dříve řekl, že na lince může fyzicky vzniknou díl, který odpovídá mobilnímu telefonu.