Dostat se na místo nové skládky „suchou nohou“ zkrátka nelze, v areálu je po pátečním sněžení a víkendové oblevě dost bláta. Kameny pokrytý povrch je ale připravený. Během hodiny se tam vystřídá hned několik popelářských vozů s obsahem popelnic z Jihlavy a zhruba šedesátky okolních obcí. Poté, co zdlouhavě vysypou všechen svůj náklad, přichází ke slovu teleskopický manipulátor, který hromadu rozhrne do stran. A hned potom je tu další várka odpadků.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Provoz byl na skládce omezen od letošního prvního června, skládku bylo potřeba zvětšit, a to směrem k Novým Domkům a k henčovskému letišti. „Nový prostor k ukládání odpadu se zvětšil o 385 tisíc metrů krychlových. Při současném množství ročního návozu kolem pětatřiceti tisíc tun odpadu by měla nová kapacita vydržet zhruba čtrnáct let,“ informuje Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které skládku provozují. Může to být i delší doba, pokud dojde k tomu, že se od roku 2030 bude skládkovat jen to, co nelze vytřídit nebo spálit.

Málek během rozhovoru stojí před velkou nádrží. Ta je na vodu ze skládky, která se bude vozit do čističky. „Měli jsme být hotoví koncem října, ale protáhlo se to až na začátek prosince,“ přiznává a sděluje také, jak to bude s dosavadní skládkou. Ta fungovala od roku 2000, navezlo se tam zhruba pět set šedesát tisíc metrů krychlových odpadu. „V tuto chvíli je v podstatě uzavřená, už budeme navážet jen zeminu na překrytí,“ sděluje Málek. Při pohledu z obchvatu Velkého Beranova bude za nějaký čas vidět místo hory odpadků jen zatravněný kopec.

Peklo v jihlavském podzemí
VIDEO: Mikuláš i Lucifer obsadili jihlavské podzemí, podívejte se

Výstavba nové etapy skládky vyšla přibližně na třicet milionů korun. Od Nového roku se z devíti set na tisícovku zvyšuje poplatek za skládkování. Do cen za svoz komunálního odpadu v Jihlavě, jejichž navýšení vzbudilo loni velké emoce, se to ale nepromítne. „Mohu s klidným svědomím sdělit, že zatím zůstávají poplatky pro rok 2023 na letošní úrovni,“ usmívá se mluvčí radnice Radovan Daněk a zároveň žádá Jihlavany, kteří se nezdržují ve městě, aby nahlásili na radnici své e-mailové adresy. Pak budou mít přehled o poplatcích nejen za svoz odpadů.

Zvýší se však cena za ukládání odpadu na skládku a to z 2170 korun na 2370 korun za tunu, která je stejná u soukromých osob i u firem. Veřejnost však už může opět jezdit na skládku, zimní provozní doba je ve všední dny od šesti ráno do půl čtvrté odpoledne. „Návoz odpadu je možný nejpozději třicet minut před koncem pracovní doby,“ dodává Málek.

Skládka v Jihlavě – Henčově v kostce

- stávající skládka fungovala od roku 2000 a vešlo se tam zhruba 560 000 metrů krychlových odpadků

- nová skládka začala fungovat v pondělí 5. prosince 2022, má kapacitu kolem 385 000 metrů krychlových

- ročně se na skládku dostane kolem pětatřiceti tisíc tun, kapacita tak při stávající legislativě vystačí na čtrnáct let