Kluci se přitom ve skateparku schází den co den. Ani tropické teploty, které lákaly spíše do Vodního ráje, který je na dohled, je neodradily. „Chodím sem každý den, někdy jsem tu třeba i sedm hodin,“ potvrzuje čtrnáctiletý Vojtěch Rožnovják z Jihlavy. Cení si, že jsou parta, někdy se jich sejde i dvacet. Na lavičku dají reprák s hudebním doprovodem a už mizí v bazénu, který je dominantou celého areálu. Je bez vody, slouží k skákání, ježdění po hraně koloběžky a vzájemnému hecování. Není divu, že hraní počítačových her, ani těch s podobnou tématikou, tyto hochy nijak nebere. V reálu je to prostě lepší.

Při pohledu na to, co předvedou, se rovnou nabízí otázka, co takhle zkusit nějaký závod. „Plánuji to letos po prázdninách, přímo tady,“ usměje se Matyáš Barák, další čtrnáctiletý skejťák a záhy ukáže, jak umí skočit schody. Jede na skatu. Koloběžku, kterou mu půjčil ze srandy kámoš, na chvíli odložil. Kromě toho zvládá ještě další triky, třeba kickflip nebo varial.

Jihlavská dráha pro kolečka v pohybu se otevřela. Na své si přijdou příznivci koloběžek, freestyle kol i skateboardů. Unikátní hřiště přilákalo na otevření desítky  malých i velkých neohrožených jezdců.
Cyklisté na BMX i skejťáci už řádí na novém pumptracku v Jihlavě. Podívejte se

Kromě této party jsou ve skateparku ještě další dva mladíci. „Já jsem tu dnes poprvé, měl jsem zranění,“ odmítá jeden z nich rozhovor. Následně je ale vidět, že triky se prostě nezapomínají. Občas se přijedou do bazénu svézt i mladší chlapci, ti ale přeci jen využívají radši mírné kopečky na pumptracku.

Nejlepší v republice

Ten třebaže byl slavnostně otevřený až ve středu, jezdí se tam už od konce května. A ti, kteří si jízdu zkusili, nešetřili superlativy. „Nejlepší pumptrack v republice,“ prohlásil například Jakub Hejl z Velkého Meziříčí. S kamarády už podobných tratí projeli řadu, a tak má možnost srovnávat.

Mladší děti přitom nejčastěji jezdí na vedlejším, krátkém a ne tak náročném, okruhu. Ti jen o málo starší už občas vezmou odvahu do hrsti a zkouší hlavní dráhu. „Je to výzva, bylo záměrem, aby pumptrack nebyl úplně jednoduchý. Děti na něm jezdí, nabývají zkušenosti a budou si zvyšovat level,“ usmál se již dříve krajský cyklokoordinátor Petr Stejskal při pohledu na mladé jezdce na koloběžkách. Novinka vyšla tři a půl milionu, podílelo se na ní hejtmanství i magistrát.