Za pár minut bylo po všem. „Chlapi ještě za deště vylezli na střechu a díry po taškách zakryli plachtou, aby nenateklo do domu,“ líčí Anna Mikešová následky bouře Sabine, která v Rohozné v pondělí ráno poničila padesát budov. Nikomu se nic nestalo.

„Tohle nikdo z nás nepamatuje. Švagr říkal, že je v Rohozné pětašedesát let a za tu dobu nic takového nezažil. Vítr nám během chvilky sebral tašky ze starého i nového domu,“ říká při úklidu zničených tašek před domem Anna Mikešová.

V Rohozné uvolnil vítr střešní krytinu na rodinném domě.
VIDEO: Kalamitní stav. Na Vysočině je bez elektřiny deset tisíc domácností

Jejímu sousedovi Pavlu Doležalovi vítr sundal tašky hlavně ze střech na stodolách. „Spadlo několik tašek nad průjezdem. Ale u stodol je osmdesát procent dole. Takže jsme to museli zakrýt, budeme muset koupit nové tašky a vše opravit. Já jsem v Rohozné od narození, ale tohle se tu nikdy nestalo,“ přidává své zkušenosti Pavel Doležal.

Odlétl i krov

Vzdušný vír nejvíce řádil na návsi, kde z jednoho domu odnesl i krov. Střecha odlétla i ze sousední, nově opravené hasičské zbrojnice. Obyvatelé vesnice se na několik hodin ocitli bez elektřiny. Hasiči i místní postupně začali s likvidací toho, co silný vítr napáchal. U nejvíce zasažených budov po poledni hasiči páskou vytyčili prostor, kam lidé nesmí chodit. Po obědě do Rohozné dorazil speciální zásahový kontejner, nejvíce poničené budovy hasiči zabezpečili.

„Podle všeho jsme obcí s největšími škodami. Vítr napáchal škody na padesáti střechách. I ten nejvíce zasažený dům bude dále obyvatelný. My víme o jedné budově, slouží jako obecní sklad, kterou budeme muset zbourat,“ míní starostka Rohozné Štěpánka Šteflová.

Spadlý strom na silnici I/38 u Květnova na Havlíčkobrodsku.
OBRAZEM: Řidiče jedoucí z Brodu na Jihlavu zdrží torzo stromu

Podle starostky s odstraňováním následků v příštích dnech pomohou dobrovolní hasiči z nedaleké Dolní Cerekve. Hned v pondělí se zapojili i někteří místní obyvatelé a dobrovolní hasiči. „Kdo zrovna mohl, skočil do modráků a šel pracovat. Je vidět, že si tady sousedé pomáhají a drží při sobě,“ přidává jeden postřeh Věra Ligačová, která na návsi sledovala aktuální situaci.

Kvůli nepřízni počasí musela Správa železnic po celé republice rušit některé vlakové spoje, zejména kvůli poruchám trakčního vedení nebo popadaným stromům. Zastavený provoz byl i na trase Telč - Třešť.