Když se řekne tržnice, co si představíte? Nejspíše vachrlaté stánky s vietnamským či polských zbožím. Jenže v Jihlavě se právě dnes otevírá tržnice zcela jiná. Bude farmářská.

A už jen slavnostní otevření, které je naplánováno na desátou hodinu ráno, vypovídá o tom, že majitelé Farmářské tržnice se budou snažit o to, aby lidé na trh nechodili jen za nákupem, ale také za setkáním či kulturou. „Na slavnostním otevření bude hrát cimbálovka, zatančí soubor Pramínek a vystoupí také harmonikáři," přiblížila program Dagmar Pluhařová, která s chodem tržnice vypomáhá.

Nová Farmářská tržnice v Jihlavě se snaží pokračovat v pětapadesátileté tradici, kdy tržnice v Jihlavě stála místo nynějšího parku Gustava Mahlera. Nová Farmářská tržnice vyrostla poblíž toho místa, v centru Jihlavy u jedné z nejfrekventovanějších ulic s denním průjezdem 1 200 aut a návazností právě na park Gustava Mahlera a pěší zónu. Vstupy jsou řešeny z Dvořákovy ulice a parku Gustava Mahlera a propojeny otevřenou pasáží.

Farmářská tržnice podporuje hlavně regionální produkty. Místo surovin dovážených ze zahraničí nabízí kvalitní potraviny od místních prověřených farmářů. „Vietnamce u nás rozhodně nenajdete. Všichni trhovci, kteří prodávají na naší tržnici, jsou prověření. Máme například pekaře, v jehož provozovně jsme se byli podívat, víme, že jde o rodinnou pekárnu. Pak se u nás například budou prodávat žampiony, pěstírnu žampionů jsme si byli také prohlédnout. Nebo co máme nasmlouvané vinaře, tak víme, že mají svoje vinice. U rybáře jsme zase viděli jeho rybníky a sádky," řekla Pluhařová.

Tržiště je zastřešené, proto bude otevřené i v zimě. Majitelé zde plánují i malou restauraci. „Nelíbilo se nám, jak je vedena tržnice na Masarykově náměstí. Je to takové neuspořádané, jeden stánek je takový, druhý makový. My jsme se snažili vytvořit tržnici, kde se lidé budou cítit pěkně a kam budou rádi chodit třeba i s dětmi. Přes léto tam budeme pořádat různé akce, například si lidé budou moci uplácat nějaké hrnčířské výrobky. Chceme, aby byla tržnice kulturním místem," doplnila Pluhařová.

Celková plocha tržnice je pět set metrů čtverečních a disponuje sedmatřiceti prodejními pulty. Tržnice má otevřeno minimálně šest dní v týdnu a po ukončení prodeje je veřejnosti nepřístupná, je uzamčena a zabezpečena. Cena prodejního pultu je dvě stě korun na den s možností jednodenního pronájmu.