Zatímco Prior na Masarykově náměstí na svoji proměnu stále marně čeká, jiný symbol socialistického stavitelství v centru Jihlavy nám v dohledné době nadobro z očí zmizí. Stavba ze sedmdesátých let, kde se dělaly ceněné výrobky z kůže, nezmizí úplně, ale zásadně změní svůj vzhled.

Budova, kterou mají Jihlavané spojenou s Kožedělným družstvem Snaha, právě v těchto dnech mění svoji tvář. „Cílem je přeměnit tuto budovu na moderní administrativní objekt, věříme, že jí bude nový vzhled slušet," poznamenala Kateřina Kratochvílová, jednatelka společnosti IM Real, které nemovitost s typickou dobovou fasádou na rohu ulic Palackého a Židovské patří.

Právě o onu fasádu v rámci renovace za osm milionů korun dům se třemi nadzemními podlažími během nadcházejících týdnů přijde. Už teď je pro kolemjdoucí fasáda k vidění pouze přes lešení, kam se přesu-nuly práce ze dvora, které už byly dokončeny. „V současné době probíhá zateplení budovy a kompletní výměna oken," popsala aktuální stav prací Kratochvílová.

Dále by se měly opravit střecha a kotelna. Hotovo by mělo být do poloviny letošního roku.

Renomovaný jihlavský architekt Jaroslav Huňáček přeměnu budovy, která dala místní pojmenování celé lokalitě, neboť Jihlavané neřeknou těmto místům jinak než Za Snahou, vítá. „Budova z takzvaných boletických panelů nemá z architektonického hlediska žádnou hodnotu, je dobře, že se její podoba změní," řekl Huňáček.

První dojem z nové tváře jižní stěny domu, z níž už začalo mizet lešení, ho ale jednoznačně pozitivními pocity nenaplnil. „Budova má potenciál, aby se stala moderním prvkem města, ale pokud by výsledkem byla obrovská šedá plocha, jak je nyní vidět z jihu, tak by to byla promarněná šance," dodal architekt.

Jednatelka vlastníka domu ale připomenula, že do konečného vzhledu budovy, a tedy i její barevnosti, budou mluvit památkáři. „Změna budovy probíhá i pod dohledem Úřadu památkové péče," zdůraznila Kratochvílová.

Vlastník budovy už také odtajnil jméno nového administrativního domu uprostřed krajského města. „Soubor kanceláří v jednom domě má sloužit všem podnikatelům, kteří chtějí sídlit uprostřed města. I z tohoto důvodu jsme zvolili název budovy Office park," prozradila nový název Kratochvílová.

A doufá, že nové označení, které vystřídá oprýskaný nápis SNAHA KOŽEDĚLNÉ DRUŽSTVO JIHLAVA, v němž už nějaký čas schází první E ve slově „kožedělné", se stane i novým názvem místopisným. „Ano, říká se tady Za Snahou, ale myslím si, že nový název i tento zvyk změní," odhadla jednatelka vlastníka ostře sledovaného objektu, nacházejícího se jen pár kroků od Masarykova náměstí.

Zaměstnanci společností, které už v domě nějakou dobu sídlí, mají z rekonstrukce rozporuplné pocity. „Když nám měnili okna, tak to samozřejmě nebylo příjemné, ale tak to zkrátka bývá, když se něco dělá za provozu," řekla Michaela Krčálová, která v domě pracuje. „Na druhé straně už vidíme, že dvorek vypadá po rekonstrukci daleko lépe, takže čekáme vylepšení i od dalších prací," dodala.

A toho, že by ji klienti hledali po rekonstrukci budovy hůř, se neobává.

Architekt Huňáček věří, že opravy v této části Jihlavy, kde bouralo v dobách budování socialismu, budou pokračovat. „Plány na sanaci této části města jsou starší, nějaké práce už začaly, pak se to zastavilo, teď se konečně začíná něco dít," připomněl.

Kdysi zde stávaly obytné domy s původními městskými dvorky, v přízemí bývaly nejrůznější drobné rodinné podniky, jakými byly třeba hospody, fotoateliér, tiskárna a různé dílny. Po roce 1960 se už byty přestaly zcela opravovat, na konci šedesátých let srovnala tuto část Jihlavy těžká technika se zemí.