V těchto dnech si Telč připomíná 70. výročí osvobození. Připravena je tematická výstava, pietní vzpomínka u pomníku padlých i krátký program v rámci Veteránské revue, kde nebude chybět vítání osvoboditelů a vypouštění holubiček.

Už od čtvrtka si mohou zájemci na radnici v Telči prohlédnout novou výstavu, která mapuje válečné události na Telčsku. „Na výstavě jsou k nahlédnutí dobové dokumenty. Je to třeba parte mužů zavražděných v Krahulčí, dopis na rozloučenou psaný telčským občanem rodině těsně před popravou, oblek vězně koncentračního tábora nebo také malá perlička v podobě potvrzení Národního výboru v Telči k oprávnění užívání jízdního kola k rozvážení pošty, a to jak v českém, tak i ruském jazyce," řekla Helena Grycová Benešová z telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava, které je jedním z pořadatelů výstavy. Výstava bude k vidění do 14. května.

Válečné květnové události si v Telči připomenou také ve čtvrtek 7. května, kdy se v křížové chodbě kostela svatého Jakuba uskuteční pietní akt. „V 15 hodin se tam sejdeme u pomníku padlých. Položíme tam kytice, následovat bude krátký proslov a modlitba," uvedl telčský starosta Roman Fabeš.

Ve stejný den na konec druhé světové války zavzpomínají také u pomníku padlých v nedalekém Krahulčí. Ve vesnici, kde se v posledních válečných dnech usadili němečtí vojáci, se odehrál masakr. Přesně 9. května 1945, když už se jinde radovali z osvobození, tam nacisté zastřelili šest telčských hasičů. Ti lidem z Krahulčí přispěchali na pomoc, avšak proti Němcům neměli nejmenší šanci.

Očitý svědek

„Pietní akt začne v 19 hodin. Průvod účastníků půjde od kulturního domu k pomníku padlých v zatáčce u masozávodu. Doprovázet je bude dechová hudba. Pak přijde na řadu malá vzpomínka. Přidat se má také očitý svědek masakru v Krahulčí, dvaaosmdesátiletý Jan Hes, který nyní žije v Telči. V roce 1945 mu bylo dvanáct let," popsal akci v Krahulčí starosta Pavel Líbal.

Konec druhé světové války symbolicky v Telči oslaví také příští sobotu, tedy přesně 70 let od osvobození Telče. Bude to na tradiční Veteránské revui, která proběhne na náměstí Zachariáše z Hradce. „Od tři čtvrtě na dvanáct do tři čtvrtě na jednu bude hrát kapela Bee Band z Jihlavy. Pak zazní píseň Škoda lásky v anglické verzi. Z horní části náměstí přijedou americké džípy a ruský stroj Dněpr s vojáky. U zámku se otočí a dojedou k pódiu. Tam na ně budou čekat dívky, které je políbí a dají jim květiny," vysvětlil malou vzpomínku na válečné události jeden z organizátorů Veteránské revue Jan Wimmer a doplnil, že krátká scénka bude mít i pěkný závěr.

„Vozy s vojáky a děvčaty odjedou. Já spolu s jednou ženou přijdeme na pódium. Budeme oblečeni v bílém a vypustíme holubičky jako symbol míru. Symbolicky také poděkujeme těm, kteří se o konec války zasloužili a díky nimž nyní můžete takto slavit," dodal k tomu Wimmer.

ZUZANA MUSILOVÁ