…Vysočina a Malawi jsou si velmi podobné?
Co má společného půl milionová Vysočina a dvaceti milionová Malawiská republika? Podobný hrubý domácí produkt. Malý kraj na jihu země v srdci Evropy za rok vytvořil větší peněžní hodnotu než sedmnáctkrát větší stát v jihovýchodní části Afriky. Zatímco Vysočina vyprodukovala 221 miliard korun, Malawi se podařilo „jen“ dvě stě miliard korun. A to ještě HDP o dvě procenta pokleslo. „Hodnota hrubého domácího produktu na jednoho obyvatele dosáhla v roce 2020 výše 446 tisíc korun, což představuje třiaosmdesát procent republikového průměru. Mezi kraji zaujímá Vysočina v tvorbě hrubého domácího produktu na obyvatele sedmé místo,“ uvádí České statistický úřad ve svém dokumentu.
…prodejci pepřových sprejů nesnáší Vysočinu?
Kdo by si chtěl otevřít kamenný obchod s pepřovými spreji, měl by sem obloukem vyhýbat Vysočině. Kraj má totiž druhou nejnižší kriminalitu v zemi. A to i přes skutečnost, že v roce 2021 se na Vysočině každý den spáchalo dvanáct trestných činů. Šest z nich se pak dočkalo i objasnění. Nejvíce trestné činnosti konají pachatelů na Jihlavsku, nejméně na Pelhřimovsku.
…Vysočina zásobuje republiku bramborami?
Pečené brambory, vařené brambory, gratinované brambory, bramborový salát, kaše, bramboráky. Česká kuchyně si tuto zeleninu původem z jižní Ameriky adoptovala a vzala za svou. Pro Vysočinu to platí dvojnásob, neb je bramborovou baštou. Každý třetí pokrm v zemi, který obsahuje brambory, má původ na Vysočině. „Vysočina je tradičně klíčovou bramborářskou oblastí. Také v roce 2021 se kraj podílel na celkové produkci brambor v republice více než jednou třetinou. Brambor se na Vysočině sklidilo přes 233 tisíc tun,“ píše Český statistický úřad.
…internet nemá každý?
Tak si to vygoogli. Věta, kterou snad někdy slyšel každý. Protože každý má přeci internet. Omyl, nemá. Na Vysočině disponuje připojením k internetu „pouze“ pětaosmdesát procent populace. Pětasedmdesát tisíc lidí v kraji tak žije bez nástroje, bez kterého se žít nedá.
…Vysočina je ekologický kraj?
Vysočina se pyšní jedním z nejnižších objemů měrných emisí oxidů dusíku. Znečišťující látky v ovzduší poklesly během roku 2020 o deset procent, přičemž zásluhu statistici připisují poklesu emisí ze stacionárních i mobilních zdrojů. Oproti roku 2016 pak emise poklesly o šestnáct procent.