Do všech čtrnácti krajů putovalo zhruba dvě stě tisíc dávek vakcíny. „My jsme jich zatím obdrželi 5 850, což jsou jen asi tři procenta z celkového množství. Přednost dostaly velké kraje a zcela mimo dohodnutý systém byly vakcínou zásobovány především fakultní nemocnice zřizované státem,“ prozradil Schrek.

Menší kraje, jako je třeba Vysočina, jsou tak nyní pod obrovským tlakem veřejnosti. „A to za něco, co evidentně nezpůsobily, protože stát se rozhodl přerozdělit vakcínu podle vlastního klíče,“ postěžovala si mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Zejména senioři se jich často ptají, proč pro ně není vakcína nebo volné místo pro očkování.

Hejtman se proto v úterý spojil přímo s ministrem zdravotnictví Janem Blatným. „Slíbil, že zjedná nápravu, lidé budou dostávat objektivní informace a situace s dodávkami vakcíny v menších krajích se posune k lepšímu. Předpokládám, že objasní, že důvodem proč kraje nemohly proočkovat seniory, byl tento způsob přerozdělení vakcíny,“ svěřil se Schrek.

Začátkem týdne Kraj Vysočina požádal nemocnice, aby ze svých zásob uvolnily 450 vakcín pro seniory starších osmdesáti let. „Bohužel tak musely udělat na úkor zdravotníků a domovů pro seniory. Taková je skutečná situace, ve které se Vysočina a další menší kraje nachází,“ dodal hejtman.