„Máme 17 autobusových dopravců, nyní vzniká jednotný ceník. Současně vytváříme přestupní tarif,“ informoval vedoucí odboru dopravy na hejtmanství Pavel Bartoš. V praxi to bude fungovat tak, že cestující bude smět v rámci časové platnosti jedné jízdenky přestupovat mezi autobusy navzájem nebo mezi vlakem a autobusem. Obě alternativy přitom budou za stejnou cenu.

Rohozná se vyrovnává s následky Sabine.
V Rohozné při úklidu po vichřici létal vzduchem škodlivý eternit

Změna nastává jen v situaci, kdy cestující pojede za hranice kraje. „V rámci železnice si může cestující vybrat, pro dopravu na Vysočině bude výhodnější krajský tarif, o který si cestující musí říct. Pro cesty třeba do Prahy bude potřeba využít tarif dopravce,“ vysvětlil Bartoš. Na tarif kraje bude možné cestovat i v rychlíku. „V tarifu VDV bude možné cestovat konkrétně ve vlacích dálkové dopravy v úseku Golčův Jeníkov, město – Křižanov a zpět nebo v úseku Počátky/Žirovnice – Náměšť nad Oslavou a zpět,“ poodhalila krajská mluvčí Eva Neuwirthová.

Bez městské dopravy

Naopak zatím není v systému krajské dopravy integrována žádná městská doprava. Ani jihlavská. V tomto případě kraj čeká, jak se k situaci postaví město. „Intenzivně se nyní oboustranně komunikují technické i ekonomické aspekty zapojení jihlavské MHD,“ uvedl mluvčí radnice Radovan Daněk a vzápětí dodal: „Smlouva není a v nejbližší době nebude podepsaná.“

Virtuální univerzita v suterénu je v celorepublikovém měřítku unikátní.
Roboti v suterénu. Jihlavská vysoká škola má unikátní virtuální továrnu

Stejně tak bude několik autobusových spojů, které v krajském dopravním systému zařazeny nebudou. „Na některých linkách jsou třeba víkendové spoje, které objednávají obce. Je to malé procento,“ vysvětlil Bartoš s tím, že vše bude jasně označené na jízdních řádech v tištěné i elektronické podobě.

Z Jihlavy do Třebíče za 45 korun

Nový systém má být spravedlivější. Zatímco dříve platili cestující podle ujeté vzdálenosti, nyní je zhruba 700 zón a každá z nich má svou cenu. Nezáleží tak na tom, kudy autobus jede, počítá se vždy nejkratší možnost. Dříve mohl cestující z Jihlavy do Třebíče zaplatit 39 korun, pokud jel přímo. Ale také o sedm korun více, když jel přes Heroltice a o další pětikorunu si připlatil, když vystupoval až u Hotelu Atom. Nyní zaplatí vždy 45 korun. Úspory budou patrné zejména u spojů, kde se přestupovalo.

Ačkoliv je teprve únor, v Lukách už pokračují práce na kanalizaci.
OBRAZEM: Už pracují. V ulicích Luk nad Jihlavou jsou opět bagry

Další novinkou je možnost koupit si za 140 korun jízdenku na 24 hodin. Rodiny, tedy dva dospělí s až třemi dětmi, pak uvítají rodinnou jízdenku na 24 hodin – ta vyjde na 260 korun. Stejně tak zůstávají v platnosti slevy pro seniory a studenty. „Není důvod k panice, i nadále cestující nastoupí do vozu a poví, kam chce jet,“ uklidnil cestující Bartoš.

Zatím budou lidé jezdit na papírové jízdenky, elektronická jízdenka by mohla být zavedena v prosinci příští rok. Cestující se pak budou prokazovat identifikátorem, tedy bezkontaktní čipovou kartou nebo telefonem.