VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlastislav Bártů: Hrdě odstříhávám dvaadvacátý rok své služby

Telč - Telčský folklorní soubor Podjavořičan v tomto roce slaví čtvrtstoletí své existence.

24.1.2014
SDÍLEJ:

Při přípravě kalendáře pro rok 2014, věnovaného folklornímu souboru Podjavořičan, vznikla řada tematických fotografií. Na snímku k tématu letní senoseče s Janou Veškrnovou zapózoval Vlastislav Bártů.Foto: Martin Čáp

Historii i současnost Podjavořičanu si aktuálně můžete připomenout i prostřednictvím výstavy fotografií, která je až do 28. února k vidění ve vstupní síni telčské radnice. Soubor pro letošní rok vydal také speciální kalendář, kde představuje život našich předků, včetně tradičních zvyků a významných křesťanských svátků.

Už dvaadvacet let je členem Podjavořičanu pětačtyřicetiletý Vlastislav Bártů, který s rodinou žije v Částkovicích u Telče. V souboru se během let uplatnil jako tanečník i jako zpěvák. V poslední době se věnuje hlavně muzicírování. Jak ale sám říká, jeho největší životní vášní a koníčkem však už provždy zůstane hlavně tancování. Během rozhovoru Vlastislav Bártů prozradil například i to, jak se k souboru před více než dvaceti lety dostal, jak vidí své další působení v něm a jestli se už také náhodou nechystá do uměleckého důchodu.

Jak jste se k souboru Podjavořičan dostal?
K folkloru jsem se dostal v Domažlicích, kde jsem v letech 1989 a 1990 tancoval ve vojenském folklorním souboru Chodovan. Po návratu do civilu jsem se doslechl, že mezitím v Telči vznikl podobný soubor. Oslovil jsem proto Janu Návratovou a Jaroslava Nováka, kteří v té době soubor vedli, a tehdy začala moje taneční pouť. S mým nástupem k souboru část chlapců z taneční složky rukovala na vojnu, a tak jsem se jim zrovna hodil.

Věnoval jste se jen tanci, nebo jste zkoušel i další činnosti?
Parta byla velice pohodová. A já jsem díky kamarádovi Mirku Veselému začal časem koketovat i se zpěvem. Když bylo potřeba, byl jsem k dispozici jako tanečník i jako zpěvák. A to mi vlastně zůstalo dodnes, kdy mne sice mnozí mohou považovat za jakýsi inventář, ale já s hrdostí odstříhávám dvaadvacátý rok věrné služby.

Co všechno vám ta léta v Podjavořičanu dala?
Jednoduše řečeno, soubor a folklor je součást mého života. Myslím, že ho vnímám stejně jako naši předci, jako takový příjemný ventil k uvolnění po celotýdenním pracovním maratonu. Jsem totiž majitelem malé stavební firmy. Díky souboru mám spoustu přátel, se kterými se můžeme spolehnout jeden na druhého.

Vzpomenete si ještě, jaké byly vaše začátky v souboru?
Začátky byly pro mě velmi těžké. Největším problémem bylo naučit se taneční pásma, která měl soubor už dávno nacvičená. A druhým, snad ještě horším problémem, bylo odnaučit se to, co jsem pochytil během svého působení na Chodsku.

Co se během let v Podjavořičanu změnilo, a co naopak zůstalo stejné?
Myslím si, že s přirozenou obměnou členů úroveň souboru postupně stoupala, co se kvality týče. Velkým mezníkem bylo, když se k naší muzice, kterou vede Jindřiška Štastná je mimochodem i současnou vedoucí připojila i Třebíčská muzika pod taktovkou Radovana Vejvody. Tím naše muzika získala na síle a projevu. Stejné za ta léta zůstalo pouze zapálení pro věc, kterou děláme s chutí a maximálním potěšením, a našimi vystoupeními přinášíme radost lidem už mnoho let.

Jste jediný, kdo z vaší rodiny působí v souboru?
Zatím jsem jediný. Moje paní v žertu říká, že jeden blázen stačí. Byl bych rád, kdyby se jednou i můj desetiletý syn věnoval něčemu podobnému, ale nechám to na něm.

Nabízí se také otázka, jak vidíte své další působení v souboru.
Ač velmi nerad, po letech tancování jsem zjistil, že kvůli svému věku a kvůli zdravotnímu stavu už mezi tanečníky nepatřím. Přešel jsem tedy k pěvecké složce souboru. Občas vyplním mezeru, když chybí tanečník. Jen mne mrzí, že už nikdy nebudu tancovat s tak skvělou taneční partnerkou, jakou je Jana Kuklová. Pokud mě bude soubor potřebovat, rád bych pokračoval i nadále. Myslím, že když jsem dokázal opustit svého největšího koníčka, tedy tanec, asi bych vycítil i to, že přišla ta pravá chvíle odejít ze souboru.

Jak se soubor za těch 25 let změnil z hlediska repertoáru a dalších věcí?
Soubor začínal se dvěma tematickými pásmy. Teď díky neskutečné píli a fantazii choreografky Jany Návratové máme v repertoáru asi 15 pásem a bloků. Na co nesmím zapomenout, je již tradiční živý betlém na zámku v Telči, který se koná vždy poslední sobotu a neděli před Vánocemi. Jana Návratová do něj vdechla obrovský kus života. Každý rok asi osmdesátka účinkujících v dobovém oblečení a lidová muzika dojímají již vánočně naladěné publikum, které zaplní celé zámecké nádvoří.

Jak vidíte budoucnost souboru? Klubou se nějací pokračovatelé?
Pokračovatele už máme v dětech členů souboru. Pavla Doležalová, dcera Jany Návratové, vede složku souboru Kvítek. To je skupinka asi třinácti nebo čtrnácti dětí, které jsou po dosažení našeho „důchodového" věku našimi nástupci.

Jak se soubor Podjavořičan, případně samotné město Telč a jeho okolí, v poslední době zviditelnily?
Největší událostí pro nás v loňském roce asi bylo natáčení našich aktivit do pořadu o lidových tradicích. Televizní štáb s moderátorem a hercem Miroslavem Táborským s námi pracoval na dvou dílech. Štáb byl přítomen u tradičních aktivit souboru, tedy u velikonoční obchůzky a u stavění a kácení máje.

Na co v rámci natáčení pro Českou televizi vzpomínáte?
Natáčení bylo vyčerpávající, hlavně z důvodu nevyzpytatelného počasí, ale výsledek určitě bude stát za to. Termín vysílání zatím nevíme, ale jakmile bude jasný, dáme vědět.

Dá se říct, co vás nyní nejvíce baví v rámci účinkování v souboru?
Nejvíce mě z toho všeho baví tanec. I když se mu teď věnuji jen omezeně. Tancuji teď v takovém speciálním důchodcovském pásmu pro starší členy souboru, je mi to napsáno přímo na tělo. Pak je to určitě zpěv, který si s ostatními opravdu užívám. Tedy, když zrovna nezapomenu text. Baví mě třeba i soustředění všech členů Podjavořičanu v Budišově u Třebíče, kde uděláme spoustu práce. Pak mám rád účinkování na folklorních festivalech u nás i v cizině.

Je něco, co byste naopak naprosto vynechal?
Co bych naopak rád neabsolvoval, jsou dlouhé přejezdy na festivaly do ciziny, například do Turecka, Finska, Skotska a Portugalska. To je pro mne, i když se v autobuse zpívá a hraje na kytary a čas tak lépe utíká, trochu noční můra. Dva dny v autobuse, to je opravdu síla.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

24.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 7 500 Kč

Uklízeči v provozovnách osobních služeb Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč, mzda max. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme ŘP, znalost práce na PC., V případě zájmu zašlete životopis mailem na info@robinsonjihlava.cz .. Pracoviště: Delon mode s.r.o. - zábavní park robinson, Pod Jánským kopečkem, č.p. 5712, 586 01 Jihlava 1. Informace: Natálie Slaná, +420 727 805 237.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 800 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva Operátor výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17800 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Hledáme nové kolegy/ně na pozice operátorů pro různé úseky výroby dřevotřískových desek: , - Obsluha lisu , - Balicí linka a páskování (zkušenosti s VZV výhodou) , - Operátor roztřískování , Požadujeme: , - zkušenosti z výrobní společnosti vítány , - zodpovědný přístup k práci, spolehlivost , - ochotu pracovat v nepřetržitém provozu , - zdravotní způsobilost. Pracoviště: Kronospan osb, spol. s r.o., Na Hranici, č.p. 2361, 586 01 Jihlava 1. Informace: Zdeňka Juránková, +420 567 124 393.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - JIHLAVA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě JIHLAVA. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště jihlava, na dolech, Na Dolech, č.p. 5331, 586 01 Jihlava 1. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Technici v ostatních oborech příbuzných biologii 23 000 Kč

Technici v ostatních oborech příbuzných biologii (kromě zdravotnických) Klasifikátor jatečných zvířat. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: min. SOU s výuč. listem, zemědělského nebo veterinárního směru výhodou, znalost práce na PC. , Charakteristika místa: klasifikace jatečných prasat a skotu dle prováděcích vyhlášek a předpisů EU. Práce i o víkendu., První kontakt e-mailem, nebo telefonicky PO-PÁ od 8:00 do 14:00.. Pracoviště: Kostelecké uzeniny a.s., 588 61 Kostelec u Jihlavy. Informace: Petra Varačková, +420 724 067 818,381 419 363.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Nezletilý chlapec si vzal klíčky od auta a projel se Jihlavou

Klíště

Klíště si pacient může odstranit sám, vzkazují lékaři

Fotbalový kolotoč se roztáčí. Vysočina začíná v Brně

Jihlava - Ostrý start. Nejtěžšího možného soupeře přisoudil los FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY pro úvodní kolo jihlavské Vysočině. V neděli nastoupí v Brně proti domácí Zbrojovce. V premiérovém utkání ročníku se tak střetnou na jaře sestoupivší týmy z první ligy.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Pohádkovou Telčí se rozezní hudba ze speciálního koncertu skupiny Čechomor

Telč – Známá skupina Čechomor slaví již třicet let na hudební scéně a pro své fanoušky chystá exkluzivní zářijový koncert v Telči, kde vystoupí společně s Kumpanovými muzikanty.

Startuje Mezinárodní česko-finská hokejová škola

Jihlava - Tradiční mezinárodní setkání českých a finských hokejových talentů hostí letos znovu jihlavský zimní stadion. Kemp se na Vysočině výjimečně koná podruhé za sebou, jindy střídavé pořadatelství bylo letos změněno na žádost finské strany.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT