Majitelé areálu původně chtěli spustit vlek vládním opatřením navzdory, pak ale přišli s jiným řešením. „Po zakoupení hodinového jízdného budeme lyžaře vyvážet na lanech za skútry,“ informovali vlekaři z Čeřínku ve čtvrtek sedmého ledna po poledni. O čtyřiadvacet hodin později už mohli první zájemci sjíždět sjezdovku.

Je potřeba se předem objednat přes telefon, aby vlekaři měli počet lidí na svahu pod konrolou. Cena je pět set za hodinu a měly by přijet spíše zkušenější lyžaři s dobrou fyzičkou. Oddělený prostor pro začátečníky a děti by pak měl být přístupný bezplatně.

Plánovaný koupací biotop v Brtnici by vyšel na šestadvacet milionů.
V Brtnici chtějí mít koupaliště, biotop vyjde na šestadvacet milionů

Provozovatel Vladimír Cháb samozřejmě možnost spustit vlek konzultoval s mnoha zainteresovanými osobami, mimo jiné i s policií. „Vysvětlili jsme provozovateli, že je důležité opatření dodržovat, protože by se vystavoval sankcím, to pochopil,“ uvedla v pátek osmého ledna mluvčí vysočinských policistů Dana Čírtková.

Třebaže se v pátek první hodinu nejezdilo a lyžaři dostavili až ve tři hodiny odpoledne, v sobotu už má být hned v devět ráno na svahu první skupina. Za dva dni by jich mohlo přijet více než sto lidí. „Nechat se vyvést na pána za skútrem? Pěkně, to tu ještě nebylo. Každopádně jdu do toho,“ neskrýval nadšení například Marek Jůzl. Vlekaři však zdůrazňují, že provoz bude za přísného dodržování protiepidemických opatření a kdo nebude dodržovat pravidla, může být z areálu vyloučen.

Lyžařský areál Čeřínek je pro Vladimíra Chába snad zakletý. Koupil ho na podzim 2019, záhy po dvouleté pauze obnovil provoz a přišla druhá nejteplejší zima za posledních tři sta let. Přesto byl spokojený. Letos bude sněhu zřejmě více, ale zase je tu koronavirus. „Nezvládáme to,“ neskrývá provozovatel a pochopitelně mu příliš do řeči není. „Pokud bych použil holou matematiku, je to zlé,“ dodává nakonec. Bude proto vděčný za každého lyžaře, který přijede a pomůže mu složitou situaci zvládnout.

K dispozici jsou celkem tři skútry, každý z nich může vyvézt hned několik lidí najednou.

„Jízda na skútru je přibližně stejně rychlá jako vlek. Ale je nebezpečnější, co si budeme povídat,“ sdělil Vladimír Cháb. „Jsem moc ráda, od šestadvacátého prosince je to první možnost lyžování,“ usmívala se Vlasta Kunková z Jihlavy. Při jízdě za skútrem se prý cítí bezpečně, kdyby bylo potřeba, může se ozvat.

Policie také ví o této aktivitě, ke které jsou lyžaři zváni prostřednictvím sociálních sítí.

„Apeluji na zdravý rozum každého, kdo se někde nechá přivázat za skútr a nechá se tahat po sjezdovce, protože to může generovat úrazy a další rizika,“ zdůraznila Čírtková s tím, že kontroly na místě budou probíhat standardně. „Pokud by provozovatel porušoval nějakým svým jednáním vládní opatření, tak to s ním budeme řešit,“ dodala.

Vláda provoz vleků na sjezdovkách zatím povolit nechce. „Moje poslední informace je, že je to do dvacátého ledna zavřené. Nemám čas sledovat média, tyto informace se dozvídám od kamarádů,“ prozradil Cháb.

Pokud pro ně nebude provoz skútrů prodělečný, chce i nadále nabízet tuto možnost.

Podívejte se, jak to vypadalo na Čeřínku poslední den v roce 2020