„Věřím tomu, že někdo pochopí, že lyžování je outdoorový sport na čerstvém vzduchu, mrazu, kde je minimální kontakt a sezona se rozjede.“ řekla Magda Vaňková, která provozuje skiareály na Křemešníku a v Lukách nad Jihlavou. „Pro každého je lepší sportovat venku než se tlačit u nákupního vozíku,“ dodala.

Ilustrační foto.
Kůrovcová kalamita: Spolu se stromy mizí z lesů na Vysočině i hnízda

Nejnámější sjezdovky na Vysočině:

Harusův kopec (ZR)
Fajtův kopec (ZR)
Šacberk (JI)
Křemešník (PE)
Luka nad Jihlavou (JI)
Jimramov (ZR)
Svratka (ZR)
Kadlečák (HB)
Jalovec (TR)

I přes nejistotu chystají sjezdovky i na dalších místech. „Chystat sníh musíme už nyní, bude mrznout. Jinak budeme v pasti,“ potvrdil Karel Klapač ze sjezdovky na Harusově kopci u Nového Města na Moravě. „Vše má svůj čas s potom by se už nic nedohnalo,“ potvrdil i Jaroslav Kaiser ze sjezdovky Kadlečák u Světlé nad Sázavou.

Je nutné také postarat se o techniku. V Jimramově vše chystají od konce léta, na Fajtově kopci se intenzivně připravují už od října. „Je potřeba všechno promazat, zkontrolovat, udělat revize. Kdybychom řekli, že to nepromažeme, zařízení bude trpět,“ vysvětlil Jiří Pálka a pokračoval: „Mohlo by se také stát, že se nařízení v lednu uvolní a v zimě už nebudeme schopni některé věci udělat.“

Magistrát zveřejnil plány týkající se rozvoje města, více se o nich veřejnost dozví přes youtube kanál.
Rozvoj Jihlavy? Město má růst hlavně v lokalitě jižně od centra

Paradoxně byl nyní mohly být ve výhodě menší sjezdovky. Jednak tam nejezdí tolik lidí a jednak často disponují jen vlekem pro jednoho lyžaře, kde je velmi jednoduché dodržet ve frontě rozestupy.

To potvrzuje i Igor Malý ze Ski-areálu Baby Třebíč - Pod Kostelíčkem. Tam zatím vyčkávají na vývoj počasí i informace ohledně uvolnění vládních restrikcí. „Pokud bude možno, náš areál pro veřejnost otevřeme. Jelikož jsme malý areálek pro děti, tak umíme být operativní," slíbil jednatel.

Kolik musí přijít lidí neví

Majitelé čekají. Jestli jim vláda umožní otevřít. Jestli lidé přijedou i přes obavy z koronaviru. „Úvahami, kolik musí přijít lidí, aby se nám provoz vyplatil, se nezabýváme,“ řekl však třeba Petr Chlubna z Jimramova a podobně mluví i z dalších vysočinských skiareálů. Otázkou také je, jestli lyžaři dají přednost domácím sjezdovkám před zahraničními. „Nejsem tak bohatá, abych jezdila na naše hory,“ podotkla například Jana Dosedlová z Třebíčska.

Pro sjezdovku na Fajtově kopci je pak zásadní, jestli se děti vrátí do škol. „Jestli na dopoledne nepřijedou školy, bude to problém,“ přiznal Pálka. Situace je přitom paradoxně velmi jednoduchá – pokud budou školy otevřené, přijedeme, říkají učitelé. „Rodiče sami o sobě nemají možnost přijet s dětmi dopoledne na kurz. Kdo má zájem lyžovat a děti učit, tak přijede spíše odpoledne,“ uvažoval Pálka.

Cestu rakve do pece i následnou kremaci dnes řídí elektronika.
V jihlavském krematoriu posílili směny. Počet žehů se kvůli Covidu zdvojnásobil

Co se Protiepidemiologického systému známého pod zkratkou PES týká, provozovatelé skiareálů trochu tápou. „Zatím nejsou vydaná závazná stanoviska pro zimní sporty. V PES se nenajdeme, nebo alespoň já jsem tam nic nenašla,“ řekla na dotaz Deníku Vaňková. „Abych řekl pravdu, PES jsem nestudoval,“ přidal se Klapač.

Po loňské teplé zimě vlekaři doufají, že letos bude lépe. Čínskému viru navzdory. „Jsem optimistka. Myslím, že letos bude zima tuhá a nebudou teplotní výkyvy. Letošní zima zlomí i covid a pak už bude všechno nádherný,“ uzavřela s úsměvem Vaňková.