Jaromír Mátl, jak se mi představí, pracuje jako manažer a během dne stihne třeba i šest schůzek. „To, co mám na sobě, v mojí práci hraje roli. Na schůzky chodím v saku, ale jakmile se s dotyčnou osobou setkám, oslovím ho s tím, že je horko a etiketa dovoluje sundávat mužům saka," vysvětluje mi čtyřicetiletý Jaromír Mátl. „Většina lidí se usměje a přikývne s tím, že je to samozřejmost, jednou se mi ale stalo, že se klientka tvářila docela pohoršeně," dodal Mátl.

V kanceláři firmy, kde pracuje, má k dispozici větrák a také výdejníky vody. „To by snad v dnešních horkých dnech měla být samozřejmost," řekl Mátl. Kromě zapnutého větráku a otevřených oken ale žádná další opatření, jako je například zkrácení pracovní doby kvůli horku, ve firmě nemají.

Stejně tak je to i na jihlavském magistrátu. „V souvislosti s vysokými teplotami vedení Magistrátu města Jihlavy nepřijalo žádná výjimečná opatření. Pracovní doba je beze změny, zaměstnanci o svůj pitný režim dbají samostatně, podle potřeb individuálně zvýšili větrání v místnostech," informoval mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Kvůli vysokým teplotám mají živo i na pohotovosti v jihlavské nemocnici. „Během víkendu k nám sanitky vozily především kardiaky. Ti mají v těchto vedrech největší problémy. Někteří lidé přijdou i po svých s tím, že jsou unavení a celkově se necítí dobře," popsala mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová. 
V takových případech nemocnice používá takzvaná expektační lůžka, na kterých se krátkodobě sleduje vývoj pacientova stavu. „Tam se pacient uloží a dostane infuzi. Pobýt zde může do čtyřiadvaceti hodin," přiblížila mluvčí Zachrlová.

Kromě kolapsů z horka lékaři na pohotovosti ošetřovali také úrazy. „Lidé chodí k vodě, takže jsou úrazy kolem koupání. Děti skáčou do vody, tak ošetřujeme například roztrženou nohu o kámen. Také je více úrazů kolem grilování, jako jsou popáleniny," uzavřela mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.