Růst cen netěší Karla Novotného. „Doteď jsem nemusel nějak moc řešit, za co kolik platím. Jelikož ale v poslední době zdražuje úplně všechno, začínám si více všímat, kolik co stojí. Jestli se k tomu nově přidá i cena za vodu, tak nebudu příliš nadšený. Nějak to ale zvládnu. Nebudu holt už tolik utrácet a naopak se navzdory zdražování pokusím nějakou korunu navíc ušetřit,“ popsal své úvahy muž z Třebíče.

Právě Třebíčsko je jeden z okresů, kde budou lidé platit nejvíc. Cena totiž stoupne až o pětinu oproti letošku. Dle ředitele třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslava Hedbávného je i pro vodaře tak vysoké navýšení nezvyklé. Vše se odvíjí od ceny za elektřinu, kterou vodárny nutně potřebují. „Ceny na rok 2023 jsme připravovali dlouho. Ve vodárenství pamatuji hodně, ale to, co se teď děje, opravdu obdoby nemá. A to byla původní kalkulace cen vody na tento rok ještě mnohem vyšší,“ upozornil Hedbávný.

Martina Sáblíková
Anketa Deníku: co přejí osobnosti svému městu, kraji a zemi do roku 2023?

Podle něj od té nejhorší varianty pomohla nová vyhláška, která zastropovala ceny elektrické energie. „Nejdříve zahrnovala jen domácnosti, školy či třeba úřady. Naštěstí tam na poslední chvíli spadlo i provozování vodovodů a kanalizací,“ vysvětlil Hedbávný.

V Jihlavě bude v tomto roce oproti loňsku téměř pětadvacetiprocentní nárůst cen. Ten ve městě nejvíce ovlivní nákup vyrobené pitné vody. Úpravnu v Hosově totiž vlastní Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko. „Dále se na nárůstu ceny bude podílet zdražení energií, chemikálií, pohonných hmot a materiálů na opravy. A také se na tom projeví provoz čistírny odpadních vod,“ uvedl dříve mluvčí radnice Radovan Daněk. Největší část peněz z vybraného vodného a stočného se vrací zpět do oprav vodovodní infrastruktury, je třeba i nových investic.

Voda lidem zdraží po celé VysočiněVoda lidem zdraží po celé VysočiněZdroj: Deník/Markéta Evjáková

Vyšších cen se od ledna nevyhnou ani ve Žďáře nad Sázavou. Tam zdražují po dvou letech, i proto poplatek povyskočí téměř o dvacet procent. „Souvisí to také zejména s energiemi a s inflací, která má vliv na několik položek, které nedokážeme ovlivnit. Nárůst ceny pro vodné a stočné nejvíce ovlivňují nárůst cen energií, chemikálií a materiálů na opravy,“ sdělil Deníku vedoucí manažer Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko Reda Ifrah.

Místní ze změn nejsou nadšení, přestože s ní počítali. Nové ceníky totiž budou také například u energií. „Akorát nevím, kde na to má člověk pořád brát,“ okomentoval změny cen vody Jan Kyncl ze Žďárska.

Lukáš Krpálek
Vzestupy a pády roku na Vysočině: síla jihlavské zoo i pád komunistů v Třebíči

Po dvou letech cenu zvedají také v Pelhřimově. Tam však ceník vodného a stočného nepřekročí sto korun za metr krychlový. I když se zdražení nevyhne ani Havlíčkově Brodu, tak tam lidé zaplatí za vodu také pod sto korun.

Na Vysočině každý člověk spotřebuje v průměru přes osmdesát litrů vody denně, neboli třicet kubíku ročně.

Vodárenská akciová společnost
* Jihlava – vodné 79,07 koruny, stočné 64,37 koruny, celkem 143,44 koruny
* Třebíč – vodné 67,98 koruny, stočné 65,59 koruny, celkem 133,57 koruny
* Žďár nad Sázavou – vodné 70,61 koruny, stočné 52,29 koruny, celkem 122,90 koruny
* Havlíčkův Brod – VaK Havlíčkův Brod – celkem 92,05 koruny
* Pelhřimov – Pelhřimovská vodárenská – celkem 91,83 koruny