Je sobota, krátce před půl desátou dopoledne, vítr nepříjemně zalézá pod kůži, ale partě nadšenců pod mostem v Kostelci v kánoích a na kajacích to vůbec nevadí. Chystají se totiž letos poprvé vyplout na řeku Jihlavu a zabojovat O putovní pohár hejtmana Kraje Vysočina. Sezona na českých řekách právě začala a nejlépe se s ní poprala dvojice na kánoi ve složení Radim Bulant a Markéta Svrchokrylová. Ta zvládla tříkilometrový úsek řeky Jihlavy mezi Kostelcem a Dvorci nejrychleji ze všech. Zbytek plavby do Jihlavy potom byl už jenom příjemnou odměnou.

„Dneska se můžete smát, nebudete mít mušky mezi zuby," vtipkovali na břehu organizátoři v narážce na nepříliš vlídné počasí. „Sjedeme to, je tam vůbec dost vody," ptali se závodníci s obavami o stav vody v řece. Všechny starosti byly nakonec liché, i když letošní zima nebyla ke stavu vodního sloupce příliš přívětivá, tak se plout dalo. „Vodní podmínky jsou v rámci možností. Mohlo by to být sice lepší, ale po trase jsme domluveni, že nám průtok zlepší Pekárkův mlýn," uvedl Karel Skoumal z Jihlavy, který se na vodu pustil na kajaku. Ve své kategorii trasu zvládl nejlépe. Však už před startem s úsměvem tvrdil, že to vidí na vítězství. Zima mu ve vodě prý rozhodně nebude. „Mám termoprádlo, neopren a vesta také zahřeje," dodal Skoumal, který na první plavbu nijak zvlášť netrénoval.

Zaujali místní

To dvojice manželů z Polné se pustila do závodu po deseti letech. „My jedeme po dlouhé době, protože jsme měli malé děti, ale přesně před deseti lety jsme závod skoro vyhráli, takže jsme se rozhodli, že tentokrát už ho opravdu vyhrajeme," vyprávěl před závodem David Zmek a jeho manželka Karla přikyvovala. „Máme vlastní laminátovou loď, já jsem zadák, manželka háček a chceme vyhrát," dodal Zmek. Vyhrát se jim sice opět nepodařilo, ale v celkovém hodnocení byli druzí, stejně jako ve své kategorii smíšených kánoí.

Na start vodácké sezony v Kostelci se přišli podívat také místní lidé a děti. „Jednou bych to chtěl taky zkusit. Ještě jsem na vodě nebyl, ale líbí se mi to, tak snad se mi to povede," zasnil se malý školák Jaroslav Berka z Kostelce.

Na vodu se v sobotu v Kostelci pustilo celkem devatenáct posádek. Hodnotilo se ve třech kategoriích kajak, kánoe muži a kánoe mix. Soutěžící se však shodují na tom, že plavba na čas je spíše zpestření. První letošní plavbu po řece berou jako dobrou příležitost si užít.