S informací o zdražení vodného a stočného přišel portál Občasník. Podle jejich informací mohou lidí na Jihlavsku očekávat třicetiprocentní nárůst. Podle tajemníka Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko Miloslava Šmída to však tak horké nebude. „Konkrétní míra zdražení je nyní předmětem propočtů. Je to v jednání. Výraznější nárůst tam určitě bude, ale třetina je moc. Věřím, že tak výrazně to nahoru nevyskočí,“ uvedl Šmíd.
Za zvýšením ceny vodného a stočného stojí jako v mnoha jiných případech drahé energie. Především elektřina. „Vstupní náklady zkrátka letí nahoru. Plyn až tak nevyužíváme, zato elektřiny potřebujeme na stroje na technologických úpravnách hodně. Jasno bude po valné hromadě, která se koná v polovině prosince,“ doplnil Šmíd.
Vodné a stočné se v Jihlavě zdražovalo i pro letošní rok. Oproti roku 2021 povyskočilo zhruba o šest procent. Na celém Jihlavsku pak o jedenáct procent. „Ekonomický odbor magistrátu apeluje, aby se v dalších letech vodné a stočné dostalo na úroveň, která zajistí dostatečné zdroje na obnovu vodohospodářské infrastruktury v souladu s Plánem financování obnovy vodovodů a kanalizací,“ nastínil již tehdy za ekonomický odbor jihlavského magistrátu vedoucí Jan Jaroš.
Vodné a stočné letošní rok Jihlavany stojí 106 korun za kubík. V obcích na Jihlavsku pak 110 korun. Na Vysočině každý člověk spotřebuje v průměru přes osmdesát litrů vody denně, neboli třicet kubíku ročně. „Z celkového počtu půl milionu obyvatel Kraje Vysočina bylo v roce 2021 pitnou vodou z vodovodů zásobováno témě 486 tisíc osob, což představuje šestadevadesát procent. Délka vodovodní sítě dosahuje na Vysočině šesti tisíc kilometrů, vodovodních přípojek bylo evidováno přes 142 tisíc. V roce 2021 bylo pro obyvatele Vysočiny vyrobeno přes pětadvacet milionů kubíků vody ke spotřebě, což bylo zhruba stejné množství jako v roce 2020,“ uvádí ve své zprávě Český statistický úřad.