Lokalita nebyla příliš reprezentativní, změna jí prospěje. „Z bývalého koupaliště na Skalce se postupem času stal nevzhledný kus bahnité země,“ potvrdila Aneta Hrdličková z jihlavské radnice a dodala: „Vodní nádrž se nyní stane přírodní učebnou s informacemi o životě v mokřadech a tůních, nově zde vznikne zimoviště pro obojživelníky.“

Na změnách bude s městem spolupracovat spolek Mokřady – ochrana a management a Český svaz ochránců přírody. Konkrétně bude třeba opravit hráz a osadit nové výpustné zařízení, nádrž odbahnit a také urovnat zeminu v blízkosti i okolí nádrže. V lokalitě se také objeví krmítka a tři tematické informační panely.

„Je potřeba dělat opatření, která vodu ve městě zadrží způsobem nejbližším přírodě,“ uvedla Katarína Ruschková, vedoucí městského odboru životního prostředí. Vysvětlila, že se tímto krokem zlepšuje klimatická situace a do místa se vrací přirozený život. Oprava začala v polovině září a vyjde na necelých 180 tisíc korun. Práce by měly skončit v březnu příští rok. Následná péče pak bude na spolku Mořady – ochrana a management.