Někdo jezdí s rodinou každý rok o prázdninách na dovolenou do Chorvatska, Kolářovi tráví pravidelně už přes třicet let sedmnáct dní v pohádkové Telči. Jen to není „veget" a relaxace, jak to na dovolených bývá, ale pořádný zápřah. Festival Prázdniny v Telči je totiž už od roku 1982 neodmyslitelnou rodinnou aktivitou. „Když v tom vyrosteš, je to přirozená součást tvého života. Já sám jsem mladší než festival. Letos bude už 34. ročník a mně je teprve 29 let," vypočítal Vojtěch Kolář, nejmladší z rodinného klanu Kolářů, který postupně se svými dvěma bratry přebírá otěže za tatínka Milana „Medvěda" Koláře. Ten na začátku osmdesátých let festival společně se svými přáteli založil. Během několika let se z akce stal uznávaný folkový festival, na který se každoročně rádi vrací věhlasní muzikanti, mezi které patří například bratři Ebenové, Žalman nebo Nezmaři.

„Táta je hlava a duše festivalu. Hlava, která to organizuje, a duše v tom, že všechny spojuje. My jsme potom těmi končetinami, které pracují. Jsme takovou výkonnou složkou festivalu. A i když občas každá ruka a noha dělá něco jiného, tak to všechno nakonec ve finále funguje jako celek," popsal rodinné soukolí festivalu Kolář nejmladší.

Vojtěch je oficiálním tiskovým mluvčím, fotografuje a zpracovává festivalový zpravodaj. Kromě toho má na starosti organizaci nočních koncertů a dělá vše, co je zrovna potřeba. Jeho nejstarší bratr Matěj se stará o design, grafické záležitosti a propagaci festivalu. Prostřední Ondřej je odborníkem přes informační technologie a nakonec maminka Hana drží kasu. Vyplácí odměny muzikantům a zpracovává účetnictví. „My jsme takové jádro, ale jinak na Prázdninách pracuje široká festivalová rodina složená z příbuzných a kamarádů. Každý rok se na organizaci podílí asi padesátka dobrovolníků, kterým jsme za jejich pomoc nesmírně vděční," popsal Vojtěch s tím, že když někdo vypadne, tak si většinou zaučí náhradníka. Každý tedy ví, co má dělat. A když neví, tak od toho je tam někdo z rodiny, kdo organizační záležitosti zkoordinuje.

S festivalem vyrostl od útlého dětství. Když byl ještě malý, tak ho rodiče dávali na hlídání do skleníku známým. Když potom vyrostl, už se chtěl na organizaci folkových prázdnin také podílet. „Když mi bylo takových osm nebo devět let, tak jsem začal dostávat první úkoly. Něco jsem někam odnesl, stavěl lavičky na zámku a tak se to nabalovalo. Postupem času jsem začal pomáhat se stavěním aparatury a po malých krůčcích jsem do toho vrůstal," přiblížil své námluvy s festivalovými povinnostmi.

NOČNÍ PROGRAM

Jako dítě roznášel festivalový zpravodaj, až ho postupně převzal. Tvrdí, že ho festivalový život naučil například komunikovat s lidmi, a psaní zpravodaje předurčilo jeho profesionální kariéru. „Živím se jako novinář. Je to pro mě koníček, který mě v současné době živí," dodal Kolář, který v Praze píše pro odborný časopis. V rámci Prázdnin v Telči komunikuje s novináři, fotí a poskytuje jim i obrazový materiál.

„V posledních letech mám navíc na starosti noční scénu. Táta je na festivalu každý den od sedmi od rána na nohách a dá rozum, že po celém dni nechce mít navíc starost o scénu, kde se často hraje dlouho po půlnoci. Takže noční program je moje starost, komunikuji s kapelou, zvukařem a dobrovolníky, zařizuju pro muzikanty ubytování a občerstvení, říkám, kdy už mohou začít hrát a tak dále," podotkl nejmladší z rodinného klanu. „Táta má pořád spoustu sil, ale je jasné, že nám tu organizační část festivalu pomalu předává," doplnil Vojtěch.

S tátou se proto kvůli odlišnému dennímu režimu často na festivalu míjí. Je ale jedna aktivita, u které se potkávají. „Kolikrát jdu během dne obejít festivalová místa, jestli všechno šlape, jak má. A zjistím, že zatímco já začínám na jedné straně, on jde z druhé strany a uprostřed se potkáme. Sdělíme si, kde jsme byli a že to máme pod kontrolou," vzpomněl na setkávání s otcem během denní rutiny Kolář nejmladší. „Pro celou rodinu je festival náročných sedmnáct dní, kdy se člověk moc nevyspí. Ale rozhodně v našem snažení vidíme smysl. Máme radost, když můžeme lidem dělat radost, a dokud to lidi bude bavit, budeme festival dělat dál," uvedl Kolář.

Dramaturgii a tvorbě programu proto předchází několik rodinných porad, na kterých si vzájemně vyjasňují to, zda ten či onen interpret ještě zapadá do žánrového nastavení Prázdnin v Telči. „Tátu napadne, kdo by se mohl pozvat, a nás se ptá, jestli je to v pořádku. Letos například přijede Aneta Langerová, takže probíhala diskuse o tom, zda to není pro Prázdniny v Telči příliš pop. Já ale říkám, že důležitý není žánr festivalu, ale jeho celková nálada. Chceme umělce s charakterem a jak Aneta Langerová, tak například Marie Rottrová toto bez výhrad splňují," obhajoval výběr umělců Kolář.

STÁLICE SE VRACÍ

Prázdninová akce v Telči se může chlubit tím, že má své stálice, na které se návštěvníci mohou každý rok spolehnout. Patří k nim už například zmiňovaný Žalman či Nezmaři. „V jejich případě se vždycky domlouvá už jenom termín. Jsme rádi, že se k nám interpreti rádi vrací. Když Lenka Filipová loni odcházela za bouřlivého potlesku z pódia, tak nám jenom jednoduše řekla tak za rok zase! A proto ji letos máme v programu znovu, protože je to nejen skvělá hudebnice, ale i skvělá osobnost," těší Koláře přízeň českých hvězd folku. Podle něj za to mohou především návštěvníci. Jenom v loňském roce ze sedmnácti večerů napočítal při deseti koncertech ovace ve stoje.

V letošním roce Koláře těší, že se podařilo získat celosvětově známou finskou kapelu Värttinä. „Během léta budou mít v Evropě pouze tři koncerty, z toho jeden z nich v Telči. Už teď se nám hromadí rezervace ze zahraničí. Sjedou se sem lidé z celé střední Evropy," přiblížil organizátor s tím, že dále se těší například na koncert francouzsko-balkánské dechovky Sergent Pépère anebo jedinečné společné vystoupení Hradišťanu s Vlastou Redlem.

Zlatou éru folku zná spíše z vyprávění, ale jako dítě pamatuje dobu, kdy mělo pódium pár desek, na kterých seděl Žalman, a před ním sedělo patnáct stovek lidí namačkaných na sebe. „Měl před sebou dvě bedýnky, aby to slyšeli i lidé vzadu. Všichni byli spokojení," zavzpomínal Kolář.

Dnes už je tento obraz nepředstavitelný, na zámeckém nádvoří dnes při koncertech stojí prostorné pódium s plachtou a technickým vybavením. Takže i když je špatné počasí, koncert se vždycky odehraje.

„Nevzpomínám si, že bychom nějaký koncert zrušili. Někdy při bouřce třeba vypadla elektrika, takže muzikanti hrají akusticky. Nikdy si ale nikdo nestěžoval. V takových podmínkách se snažíme alespoň utírat lavičky, vysušit je a vaříme třeba i čaj, aby se diváci zahřáli," popsal zápřah při ztížených podmínkách Kolář. Kdyby měl Vojtěch popsat, čím se Prázdniny v Telči liší od masových festivalů, tak je to v přístupu. „Náš festival není anonymní, jsme hodně kontaktní," dodal.

Na závěr ještě jedna taková perlička, která ukazuje, jak moc festival ovlivnil Vojtěchův život. Během jednoho ročníku poznal svou současnou ženu Kateřinu.

„Ten moment je uchovaný na fotografii, kde je zachyceno, jak zamlada roznáším na nádvoří mezi lidmi zpravodaje. Na pozadí té fotky je slečna, která se na mě dívá stylem, tak toho bych si jednou mohla vzít. A taky že vzala. U kostela svatého Jana Nepomuckého v Telči," uzavřel povídání o životě na Prázdninách v Telči Vojtěch Kolář.