Voliči na Jihlavsku vyjádřili ve víkendových volbách do Evropského parlamentu nejsilnější podporu lidovcům. Křesťanská a demokratická unie Československá strana lidová (KDU-ČSL) oslovila 2 591 voličů, což jí v okresním hodnocení voleb přineslo zisk 16,85 procenta.

„Výsledky nás potěšily, je ale třeba brát je s respektem a rozumem. Pořád máme před sebou hodně práce, jen už víme, jakým směrem se ubírat. Poslední dva úspěchy z těchto a podzimních parlamentních voleb nám mohou ještě více pomoci v letošních podzimních komunálních volbách. V poslední době se nám totiž stále více daří získávat i lidi, kteří nás dříve nevolili," řekl krajský předseda KDU-ČSL Jaromír Kalina s tím, že výsledky lidovce až tak moc nepřekvapily. „Jsme tradiční stranou, která má poměrně silnou pozici a například v komunálních volbách bývá úspěšná. Věřily nám i předvolební průzkumy," doplnil Kalina.

O druhém místě rozhodly pouhé čtyři hlasy, díky nim zůstává v okresním měřítku ČSSD těsně před hnutím ANO.

Na dalších třech místech skončily v klání o poslancování v Bruselu další tři české parlamentní strany, a to v pořadí a se ziskem, jaký do značné míry odráží jejich postavení na české politické scéně.

Piráti na Jihlavsku pětiprocentní hranici překročili jako jediná neparlamentní strana.

Pod pěti procenty zůstali Svobodní, zelení, úsvit, Rozumní (Strana zdravého rozumu Nechceme euro) byla poslední, který brala alespoň jedno procento odevzdaných hlasů .

Na Jihlavsku dostaly hlasy všechny kandidující strany, sedm z nich podpořilo méně než deset voličů.

ZUZANA MUSILOVÁ, JIŘÍ JÍRA