„Do současné chvíle si o voličský průkaz požádalo 250 voličů,“ řekla Kateřina Škarková z jihlavského magistrátu. Ačkoliv nelze nyní odhadnout celkový počet žádostí v Jihlavě. Očekává se, že to bude okolo šesti set. Zhruba tolik jich totiž bylo v případě minulých prezidentských i nedávných parlamentních voleb. I když mnoho lidí odkládá zažádání na poslední chvíli, každý, kdo přijde nejpozději do středy, voličský průkaz podle Škarkové dostane.

V Jihlavě se nejčastěji žádá osobně a to bude také po dnešním dni jediná varianta, jak ještě voličský průkaz získat.

Možnost žádat klasickou poštou nebo elektronicky přes datovou schránku totiž dnes končí. Žádosti doručené na úřad po dnešním dni již nebudou brány v potaz.

Také v Dolní Cerekvi lidé nejčastěji chodí osobně. Z dosavadních osmi žádostí byla pouze jedna písemná. Referentka městyse Jana Angelisová očekává, že se do středy počet vydaných průkazů zhruba zdvojnásobí. „Jeden pán ze zahraničí se už ohlásil na pondělí, že si pro voličský průkaz přijde,“ uvedla.

V Telči jsou oblíbenější písemné žádosti

Jiná situace je v Telči, kde ke čtvrtečnímu dni evidovali šedesát žádostí a převažují ty písemnou formou. „Většina žadatelů studuje nebo pracuje mimo Telč,“ vysvětlila Jana Matoušková z Městského úřadu v Telči. Úřad má snahu vyhovět těmto žádostem co nejdříve a nejpozději druhý den voličské průkazy odesílá. Odhadem je v Telči prozatím zájem o volbu hlavy státu vyšší než o parlamentní volby.

Důvody, proč volit v jiném okrsku, jsou rozdílné. Nejčastěji se právě jedná o studenty, kteří na víkend zůstávají na kolejích v jiných městech nebo o lidi, kteří v tomto termínu odjíždí na dovolené. „Také jsou zde žádosti občanů ze zahraničí či občanů hospitalizovaných ve zdravotnických zařízeních. Dále například v DS Stříbrné Terasy jsme byli ověřit zhruba čtyřicet žádostí,“ doplnila Škarková.

Takto nový pokoj s Krtečkem vypadá.
OBRAZEM: Pokoj s Krtečkem mají nově děti v nemocnici

Ačkoliv od dnešního dne už nelze žádat písemnou formou, možnost přijít si pro volební průkaz osobně mají žadatelé ještě do 10. ledna do čtyř hodin odpoledne. Pro voličské průkazy si mohou dojít na obecní úřadě v místě jejich trvalého bydliště.

V tomto případě nemusí sepisovat papírovou žádost, stačí osobní doklad a úředník si po ověření totožnosti voliče požadavek zaznamená.

Pokud v prvním kole žádný z devíti kandidátů nezíská více než polovinu hlasů, tak se o nové hlavě státu bude rozhodovat znovu v druhém kole. Do něj postoupí první dva s nejvíce hlasy. Druhé kolo proběhne o dva týdny později.

MARTIN SINGR